Sadownicze nowości od Bayer na sezon 2021

Radosław Suchorzewski

Zrównoważony rozwój i nowości produktowe na sezon 2021 – były to główne tematy zorganizowanej przez firmę Bayer konferencji prasowej, która odbyła się 21 stycznia 2021 roku.

We współczesnym rolnictwie pojawia się wiele wyzwań, którym trzeba sprostać. Potrzeby żywnościowe rosną, a z drugiej strony postępujące zmiany klimatyczne zmniejszają obszar ziemi uprawnej. Jak zauważył Antoine Bernet, przedstawiciel firmy Bayer, można spodziewać się, że do 2050 roku liczba zamieszkujących naszą planetę wzrośnie do 2,2 mld. Zwiększy się więc zapotrzebowanie na żywność, a trzeba zauważyć, że zasoby naszej planety kurczą się. Celem firmy Bayer jest między innymi zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, złagodzenie oddziaływania rolnictwa na środowisko, a także umożliwienie drobnym rolnikom prowadzenie gospodarstw w oparciu o metody rolnictwa zrównoważonego.

Podczas konferencji Radosław Suchorzewski zaprezentował również rozszerzenia rejestracyjne, które obejmują preparaty Movento 100 SC, Serenade ASO i Fitter.

Preparat Movento 100 SC otrzymał rozszerzenie na stosowanie w borówce wysokiej. Od nowego sezonu producenci borówki będą mogli stosować ten preparat do zwalczania szkodników takich jak mszyce, czerwce, szpeciel pączkowy borówki i pryszczarek  borówkowiec.  
Serenade ASO, preparat biologiczny, grzybobójczy oraz bakteriobójczy/statyczny o działaniu kontaktowym, zawierający szczep QST 713 bakterii Bacillus subtilis otrzymał rozszerzenie na zarazę ogniową w jabłoniach.
Fitter, czyli insektycyd i akarycyd w formie emulsji wodnej, na roślinie działa powierzchniowo, na szkodniki działa kontaktowo poprzez uszkodzenie kutikulii, a następnie wnikając do ciała owada powoduje zaburzenia w osmoregulacji. Do tej pory stosowany tylko w ochronie truskawki pod osłonami. Rozszerzenie dotyczy takich upraw jagodowych jak: borówka (mszyce), malina, truskawka, porzeczki, agrest, aronia, jagoda kamczacka (mszyce, przędziorki), gatunki pestkowe wiśnia, czereśnia, śliwa, grusza (mszyce, przędziorki).  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here