Koszt wyprodukowania kilograma jabłek w 2022 wzrósł o 23%

jablka deserowe

To dobrze, że coraz więcej miejsca poświęcamy ekonomice sadownictwa. Na konferencji sadowniczej podczas targów TSW 2023 temat rosnących kosztów produkcji jabłek przedstawił dr Dariusz Paszko.

„Zainteresowanie ekonomiką produkcji jabłek jest tym większe im większe są kłopoty tego rodzaju”. Słowa Śp. dr Grzegorza Klimka przytoczył prelegent rozpoczynając swój wykład o kosztach produkcji jabłek, ich wzroście i innych zagadnieniach z ekonomiki sadownictwa.abla

Jak widzimy w tabeli niżej, całkowite koszty produkcji (z uwzględnieniem amortyzacji i wszystkich kosztów pośrednich) wyraźnie wzrosły w minionym roku. Jeśli porównamy 2021 i 2022 to średni koszt wyprodukowania kilograma jabłek wzrósł z 0,78 do 0,96 zł, czyli aż o 23%. Procentowo największy wzrost dotyczy nawożenia mineralnego.

koszty

Jak wiemy, wiele odmian jest obecnie sprzedawanych poniżej tej kwoty. W związku z tym sadownicy pytają: jak to możliwe, że gospodarstwa jeszcze funkcjonują? Dr Paszko wyjaśnił, że licząc jedynie same „namacalne” wydatki produkcja jest jeszcze na granicy rentowności w rozumieniu jednego sezonu. Jak widzimy w kolejnej grafice naukowca z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w omawianym scenariuszu nie są wliczane koszty własnej pracy i wieloletnie koszty amortyzacji sadów i pozostałych środków trwałych.

Ponadto dr Paszko zwraca uwagę na kolejną istotną kwestię. Chodzi o wpływ odsetka jabłek przemysłowych w plonach na finalne koszty produkcji. Wraz ze wzrostem udziału jabłek przemysłowych rosną koszty. W omawianym przykładzie (plonowanie na poziomie 56,2 tony) i 22% jabłek przemysłowych koszt wyprodukowania rośnie z 0,96 do 1,16 zł/kg.

koszty pośrednie

źródło: Koszty produkcji jabłek w sezonie 2022. Prezentacja dr Dariusza Paszko na konferencji sadowniczej podczas targów TSW 2023 w Kielcach.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here