Kto zjada najwięcej jabłek na świecie?

jabka targowisko

Oczywiście to Chińczycy jedzą najwięcej jabłek na świecie. Ale ten fakt jest dość oczywisty, ponieważ Państwo Środka liczy 1,40 miliarda mieszkańców. Dane opublikowane prze KE dostarczają jednak znacznie ciekawszych informacji…

Wykres niżej prezentuje udział poszczególnych krajów w konsumpcji jabłek. Kolejne kraje konsumujące najwięcej jabłek pod względem masy to UE i Stany Zjednoczone, ale to również wynika z liczby ludności. Na czwartym miejscu znajduje się Turcja. Co ciekawe 84 miliony Turków zjadają więcej jabłek niż 144 miliony Rosjan. Co więcej, Turcy konsumują więcej jabłek niż 1,38 miliarda Hindusów!

Wykres pokazuje także jak niezwykle perspektywicznym rynkiem mogą się okazać Indie, jeśli spożycie jabłek w kraju nawet nieznacznie wzrośnie. Na wykresie nie widzimy Niemiec. Nasi zachodni sąsiedzi mają podobną liczbę ludności co Turcja. Niemniej import Niemiec jest największy na świecie, ale pod względem wartości, a nie masy.

Zagadnienie konsumpcji jabłek w Polsce jest coraz aktywniej dyskutowane w naszej branży. To dobrze, że spotykamy się coraz częściej z opiniami, że musimy odpowiednio zadbać o nasz krajowy rynek. Konsumpcja jabłek w Polsce na przestrzeni ostatnich lat niestety stale spada. Zwiększenie jej to większy zbyt dla krajowych sadowników. W latach 90-tych jedliśmy tyle jabłek co Niemcy – około 20 kilogramów na osobę rocznie. Obecnie spożycie w Niemczech jest na podobnym poziomie, a w Polsce spadło do średniej unijnej, czyli około 12 – 13 kilogramów na osobę rocznie.

konsumpcja jabłek
Udział poszczególnych krajów w globalnej konsumpcji jabłek względem masy

źródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here