Bambusy czy kilka drutów? Jakie są koszty?

sad bambus

Konstrukcje sadownicze oparte na 3 lub 4 drutach nie są zbyt popularne w Polsce. Niemniej znajdziemy wielu zwolenników takiego prowadzenia sadu. Czy rosnące koszty zmienią zdanie sadowników i rozwiązanie będzie popularniejsze?

Spójrzmy na wyliczenia. Zakładamy 30 rzędów jabłoni po 100 metrów długości, czyli 3000 drzewek. Jak widać na prezentowanym przykładzie przy dzisiejszych cenach koszt założenia konstrukcji na tyczkach bambusowych jest o około 140% wyższy niż ten na trzech drutach. Chociaż mogą tu zachodzić niewielkie zmiany jak droższe kotwy czy górny drut o średnicy 3,0 milimetra to procentowy stosunek znacząco się nie zmieni.

Od początku roku znacząco zdrożały tyczki bambusowe. Dziś najniższe ceny za tyczki o średnicy 26-28 milimetrów wynoszą 4,50 zł za sztukę. Grubsze tyczki są o około 30 groszy na sztuce droższe. Wobec tego koszt tego typu konstrukcji może być jeszcze wyższy. Jak widzimy w tabeli wyżej, tyczki stanowią lwią część kosztów konstrukcji. W wyliczeniach nie uwzględniliśmy kosztu słupków sadowniczych ponieważ w obu przypadkach są identyczne. W opcji na 3 lub 4 drutach powinniśmy wybrać większe i droższe kotwy, zatem rachunek w przypadku hektara nowego sadu będzie o około 300 złotych wyższy.

Pomimo niższych kosztów założenia prowadzenie sadu na kilku drutach ma również swoje wady. Najobficiej owocujące odmiany mówiąc kolokwialnie mogą się nam „położyć”. System nie jest zalecany na przykład przy sadzeniu Gali. Drzewka dotykają drutów i się o nie obcierają. To z kolei nasila i tak poważny problem chorób kory i drewna w całej grupie sportów Gali.

Problematyczne jest również wiązanie drzewek do kilku drutów. Nasi rozmówcy są zdania, że świetnie się sprawdza zwyczajny wężyk sadowniczy o średnicy 5 milimetrów. Inni stosują gotowe, plastikowe klipsy. W tym wypadku drzewka niestety przesuwają się wzdłuż osi rzędu. Do mocowania można również użyć specjalnych gumek odpornych na promieniowanie UV.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here