Bruksela gotowa na ponowne wprowadzenie cła na zboża. Co z owocami, sokami i mrożonkami?

jabłka pszenica

Komisja Europejska wprowadzi zakaz importu pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Poinformowała o tym wczoraj Ursula von der Leyen. Co z sokami i mrożonymi owocami? Rozpocznie się dochodzenie w sprawie innych wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii.

Temat importu produktów rolnych z Ukrainy w ostatnich dniach dominuje w największych ogólnopolskich mediach. Wczoraj w Brukseli odbyło się spotkanie z przedstawicielami krajów (Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii), które najbardziej ucierpiały z powodu zniesienia ceł i kontyngentów taryfowych.

Jak relacjonują z Brukseli dziennikarze Polskiego Radia:  Komisja Europejska wprowadzi zakaz importu tych czterech produktów z Ukrainy do krajów z nią sąsiadujących. Tranzyt ma być dozwolony. Ponadto Komisja rozpoczyna dochodzenie w sprawie innych wrażliwych produktów, które trafiają z Ukrainy do Unii. To dochodzenie jest rozpoczęte na wniosek Polski. A to oznacza, że lista produktów, których import z Ukrainy będzie zakazany może się jeszcze zwiększyć.

Władze UE komentują ponadto, że chodzi o to, aby jednostronne decyzje poszczególnych rządów o zakazie importu zastąpić nadzwyczajnym środkiem Komisji Europejskiej, a tym samym rozwiązać problem zgodnie z unijnym prawem.

Komisja Europejska widzi problem zwiększonego importu płodów rolnych. Dlatego też przedłużeniu na kolejny rok bezcłowego handlu mają towarzyszyć mechanizmy ochronne, które pozwolą najszybsze reagowanie w sytuacjach kryzysowych.

źródło: www.polskieradio24.pl

3 KOMENTARZE

  1. No ta pomsta się spełniła. Jeden przetwórca co sprowadzał owoce i koncentrat z zagranicy, siedzi w więzieniu. Wszyscy wiemy o kogo chodzi.

  2. To może trzeba ruszyć dupsko i dołączyć do chłopaków na protestach bo do tej pory nie widziałem transparentów sadowników….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here