Ceny jabłek i gruszek na Broniszach – 31.01.2022

Bronisze

Na rynku w Broniszach znajdziemy puste miejsca wśród sprzedających jabłka. Mimo to sprzedaż nie przebiega płynnie. Ceny pozostają niezmienne.

Jedyne odmiany, które można stosunkowo szybko sprzedać to niezmienne Lobo, Cortland, Empire i Boskoop. W ich przypadku ceny za wysoką jakość wynoszą najczęściej 30 złotych za skrzynkę (2,00 zł/kg). Rzadko są o kilka złotych wyższe. Ogólnie sprzedaż jest negatywnie oceniana przez sadowników. Sytuacja z małymi, a w zasadzie krótkimi wyjątkami nie zmienia się od jesieni.

Kolejne „standardy” to ceny za powszechniej uprawiane odmiany. W tym wypadku mamy do czynienia z cenami 20 i 15 złotych za skrzynkę (1,33 i 1,00 zł/kg). Dotyczą one odpowiednio owoców grubszych i drobniejszych. Powyższe ceny dominują od wielu tygodni i w zasadzie dotyczą niemal wszystkich odmian z wyjątkiem czterech wspomnianych wyżej, które można sprzedać nieco drożej.

Nadal notujemy dobre ceny gruszek. Dominuje Konferencja z importu (Belgia, Holandia). Niemniej jest on zrozumiały, ponieważ krajową gruszkę coraz trudniej znaleźć na rynku. Maksymalne ceny, jakie można osiągnąć za gruszki najwyższej jakości to 80 – 90 złotych za skrzynkę (4,00 – 4,50 zł/kg).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here