Ceny skupu spadły, a jabłek z sadów ubywa błyskawicznie

ceny jabłek w skupie

W tym tygodniu spadły ceny jabłek przemysłowych. Przyczyny obniżek nie należy szukać w zwiększonych dostawach, ponieważ te wzrosły tradycyjnie dopiero po obniżkach…

Aktualne ceny jabłek przemysłowych – 5.10.2023

Aktualnie na punktach skupu dominują ceny od 0,60 do 0,62 zł/kg. W ostatnich dniach zanotowaliśmy spadki z 0,64 zł/kg. Tyle jak dotąd maksymalnie oferowano na punktach skupu w trwającym sezonie. Co ciekawe, spadki zbiegają się w czasie z pierwszymi większymi dostawami koncentratu jabłkowego z Ukrainy.

Spadły również ceny oferowane przez przedsiębiorców w przypadku eksportu do Niemiec czy Austrii. Z początkowych 0,80 notujemy bardziej znaczące obniżki do 0,70 zł/kg.

 

Co słychać na punktach skupu?

Po obniżkach, ruch na punktach skupu nieco zwiększył się w zagłębiu sandomierskim. W zagłębiu grójeckim dostawy są porównywalne do tych z ubiegłego tygodnia. Absolutnie nie można natomiast mówić o zmasowanej sprzedaży. Co ciekawe, jak informują nas przedsiębiorcy, pierwsi mniejsi sadownicy zakończyli już zbiory w tym sezonie

Zapewne przetwórcy doskonale zdają sobie sprawę z wielkości dostaw, która najprawdopodobniej w drugiej połowie października będzie już tylko spadać. Sadownicy nie „rzucili” się z jabłkami na skupy, ponieważ nie mają ich zmagazynowanych w gospodarstwach. Nie mają zmagazynowanych ilości ponieważ w słabiej chronionych sadach wydajność jest wyjątkowo niska.

 

Prześledźmy ceny od początku sezonu

Jak widzimy na załączonym wykresie, początek obu sezonów wystartował z podobnego poziomu cen – 0,50 zł za kilogram jabłek z przerywki. W ubiegłym sezonie cena zaczęła spadać już w sierpniu. W tym natomiast, trend niemalejący notowaliśmy aż do końca września, czyli praktycznie przez 9 tygodni.

Podobnie jak przed rokiem, ceny skupu zaczęły spadać wraz z początkiem października. Jeśli spojrzymy na minione sezony nie jest to jednak regułą. W analizowanym okresie średnia cena skupu w 2022 wyniosła 0,41 zł/kg, a w tym roku 0,55 zł/kg. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here