Czereśnie w detalu po 70 zł/kg – kto dyktuje te ceny?

czeresnie ceny 2020

Nie ulega wątpliwości, że zbiory czereśni w tym roku będą w Polsce niskie. Winne są przymrozki. Ostatnio media branżowe obiegło zdjęcie czereśni sprzedawanych w cenie 70 zł/kg, wykonane w Warszawie na Hali Mirowskiej. Okazuje się jednak, że w hurcie czereśnie są drogie, ale nie aż tak. Skąd tak wysokie ceny owoców?

Dziś na rynku hurtowym w Broniszach kilogram importowanych czereśni, kosztował w zależności od kraju pochodzenia i jakości od 27 do 35 złotych. Dostępne były owoce z Hiszpanii, Grecji czy Turcji. Dokonując prostego obliczenia okazuje się, że nadkładane są marże w wysokości od 35 do 43 złotych na kilogramie (100 – 160% zysku). 

Warto tez zastanowić się nad tym, jaki procent ceny detalicznej otrzymuje producent na południu Europy. Można przypuszczać, że podobny do polskiego sadownika, czyli w granicach 17 – 20%. Zarabia eksporter, importer, hurtownik i sprzedawca na targowisku – ten ostatni połowę ceny detalicznej. Najmniej, niestety, sadownik.

Pytanie, jak dalej będą kształtowały się ceny. Zbiory czereśni będą prawdopodobnie bardzo niskie z powodu przymrozków. O normalnym plonie mówi się jedynie w Grecji i w Turcji. 

6 KOMENTARZE

  1. Powinni zmienic i ministra bo nic nie robi odnośnie importu do Polski warzyw i owoców, wczoraj sam byłem świadkiem jak potężny TIR był rozladowywany z ziemniakow w Sandomierzu a polscy rolnicy stali z młodymi ziemniakami, i to samo dotyczy czereśni i to nie nie tylko z UNI polski ry ek zalewa import warzyw i owoców z całego swiata

  2. TANIEJ jakiej taniej czereśnia po 70 zł za kg to uważasz że tania może dla ciebie tania dla mnie to nie wyobrażalna cena wolę kartofle.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here