Dzięki taniej walucie Turcja wcześniej skończy sezon handlu jabłkami?

red jonaprince

Załamanie gospodarcze w Turcji to oczywiście wewnętrzny problem kraju. Niemniej tania lira turecka sprawia, że eksport jabłek jest większy niż w ubiegłych latach. Zdaniem eksporterów jabłek może nie wystarczyć do czerwca.

Dzięki rekordowo taniej lirze tureckiej, eksport jabłek ma się nadzwyczaj dobrze. Tania względem dolara amerykańskiego waluta sprawia, że importerzy jabłek za tę samą sumę dolarów mogą nabyć większe ilości tureckich jabłek. Tak się dzieje między innymi w przypadku handlu z Indiami.

W tym sezonie eksport zaczął się miesiąc wcześniej niż w ubiegłych latach. Dziś Turcy mierzą się z inflacją na poziomie ponad 30%, a popyt ze strony hindusów nie słabnie. Zdaniem eksporterów może to doprowadzić do szybszego wyczerpania się zapasów i wzrostów cen pod koniec sezonu.

Co ciekawe duży popyt z danego kraju sprawia, że za eksport zabierają się podmioty bez doświadczenia. Mniejsi eksporterzy, którzy nigdy nie wysyłali jabłek do Indii często nie mają pojęcia o tamtejszych wymaganiach. Na miejsce docierają jabłka o niewystarczających parametrach co zdaniem eksporterów z wieloletnim doświadczeniem psuje rynek.

źródło: agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here