Egipt to ważny rynek nie tylko dla nas…

jabłka na eksport

Po utracie rynku rosyjskiego naszym największym odbiorcą jabłek stała się Białoruś. Dziś naszym najważniejszym rynkiem jest Egipt. Jednak nie tylko my eksportujemy tam swoje jabłka…

Rynek egipski bez wątpienia jest rynkiem taniego jabłka. Znacznie ciężej jest tam sprzedać jabłka klasy premium. Niemniej jest to rynek chłonny, gdzie można wyeksportować duże ilości jabłek. Dziś Egipt zamieszkuje 102 miliony ludzi. Potwierdzają to dane. Kraj stał się największym importerem polskich jabłek w 2021 roku. To ważny rynek nie tylko dla nas. Pamiętajmy, że nie mamy na niego monopolu i również tam występuje konkurencja.

Na rynek egipski znaczące ilości jabłek eksportują również Włosi i Grecy. Niemniej w sierpniu i wrześniu byliśmy największym dostawcą na tym rynku z wynikiem 27 813 ton. Znaczące ilości jabłek wyeksportowali również Włosi – 17 329 ton oraz Grecy – 13 205 ton.

eksport do Egiptu
Dane: Eurostat. Opracowanie własne

Jak się okazuje Egipt był w dwóch pierwszych miesiącach sezonu najczęstszym kierunkiem eksportu jabłek z Unii Europejskiej. Stanowił on 43,5% całego unijnego eksportu świeżych jabłek. Nasze jabłka dominują wśród importowanych i w dwóch pierwszych miesiącach odpowiadamy za niemal połowę (46%) całkowitego wolumenu kupowanych przez Egipcjan jabłek. W miarę upływu sezonu nasz całkowity udział w tamtejszym imporcie się zwiększy.

egipt rynek
Dane: Eurostat. Opracowanie własne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here