Grójec: Duże zainteresowanie drzewkami na targowisku. Jakie ceny?

drzewka na targu

Nie jest to co prawda wyznacznik jednak sporo o sytuacji można dowiedzieć się obserwując popyt na drzewka na targowiskach, m.in. w Grójcu. Dziś ruch był bardzo duży. Zakup i decyzje o sadzeniu są dodatkowo efektem niskich cen materiału szkółkarskiego.

Bardzo duża podaż drzewek skutkuje spadkami cen w stosunku do stawek sprzed kilku tygodni. Większość ofert jest zawierana od 4,00 do 6,00 zł za sztukę. U szkółkarzy drzewek ubywa, a oznacza to, że wiosną i jesienią zasadzimy kolejne hektary nowych sadów. Drzewka typu knip-boom kupowane są nierzadko po 10,00 zł za sztukę.

Jeśli chodzi o podaż (na rynku w Grójcu) to około 3/4 wszystkich oferowanych drzewek to Gala (i sporty), Golden Delicious oraz Red Jonaprince. W tej grupie wybór jakościowy jest niezwykle szeroki. Następnie pozostałe odmiany, jak Szampion, Ligol, Lobo, Red Delicious (i sporty). Równocześnie chęć zakupu większych ilości Boskoopa czy Empire-a do prostych zadań nie należy. Jeśli chodzi o renomowane szkółki to duża część produkcji również jest już zarezerwowana.

Bez wątpienia wiele decyzji o zasadzeniu nowych sadów są uzasadniane niskimi cenami drzewek. Nie jest to najlepszy argument zwłaszcza wobec trudnej sytuacji rynkowej…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here