Jabłka przemysłowe za drogie? Tak twierdzą zakłady, które wstrzymały produkcję

jabłka przemysłowe

Argument zbyt wysokiej ceny jabłek przemysłowych sprawia, że kolejne małe przetwórnie na terenie kraju na jakiś czas wstrzymały skup i przetwórstwo owoców.

Chociaż w pewnych przypadkach ceny jabłek przemysłowych osiągnęły lub przekroczyły barierę 1,00 zł/kg, na szeregu punktów skupu spotykamy się z cenami 0,92 – 0,93 zł/kg. Aby pośrednik mógł zapłacić 93 grosze, cena na zakładzie również zbliża się do złotówki. 

Kolejne mniejsze zakłady, zarówno w zagłębiu grójeckim i w pozostałych rejonach kraju, czasowo wstrzymały zakup jabłek przemysłowych, a także produkcję koncentratu jabłkowego i soków NFC. Przedsiębiorcy uważają, że surowiec jest za drogi w stosunku do cen sprzedaży przetworzonych już jabłek. 

Warto porównać sytuację z tą z 2017 roku, gdy stawki za jabłka przemysłowe również przekraczały złotówkę. Jednak wówczas inflacja była niższa, koszty produkcji również. Z drugiej strony siła nabywcza tej samej złotówki była znacznie większa. Wówczas przetwórcy nie wstrzymywali produkcji, lecz rywalizowali o surowiec.

Obecnie niewątpliwie najbardziej korzystnym czynnikiem dla przetwórstwa jabłek jest taniejący gaz ziemny. Obecnie kontrakty terminowe na niebieskie paliwo spadły do poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie i z przed pandemii. Jedna megawatogodzina gazu na holenderskiej giełdzie towarowej kosztuje już tylko około 25 euro (108 zł).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here