Każdy powód do obniżek jest dobry, ale nie każdy jest prawdziwy

jabłka przemysłowe

Przetwórcy w Mołdawii informują o możliwości obniżenia popytu na jabłka przemysłowe z powodu dostaw gazu, a państwo im ten argument wybija z ręki.

Mołdawscy przetwórcy informują, że mogą zmniejszyć zakupy jabłek przemysłowych z powodu nieregularnych dostaw gazu. Tamtejsze, krajowe przedsiębiorstwo gazowe zakontraktowało od Rosji dostawy zaspokajające około 80% zużycia. W związku z tym władze apelują do obywateli o zmniejszenie zużycia. W procesie produkcji koncentratu jabłkowego używa się dużych ilości gazu.

W związku z tym firmy produkujące koncentrat jabłkowy poinformowały, że ograniczenia dla przemysłowych obiorców są „wysoce prawdopodobne”. Jeśli tak się stanie przetwórnie będą zmuszone do ograniczenia zakupów surowca, a co za tym idzie i produkcji. Zmniejszony popyt to trudniejszy zbyt i spadek cen. Każda firma chce kupić surowiec tak tanio jak to tylko możliwe. Tak samo działa to zarówno w Polce jak i w Mołdawii.

Sęk w tym, że mołdawskie Ministerstwo Gospodarki zaliczyło przetwórców do grona priorytetowych odbiorców gazu. Zatem przetwórnie, zarówno owoców, warzyw czy mięsa będą zaopatrywane w gaz pierwszej kolejności. Można zatem mówić o sytuacji, w której odebrano zakładom argument do obniżek cen.

Czary scenariusz dla Mołdawii jest dobrą informacją dla polskich sadowników. Ograniczenie produkcji to większy popyt na krajowy produkt, a co za tym idzie surowiec. Jakiś czas temu pisaliśmy o fakcie, że Przez pół roku do Polski sprowadzono 7600 ton koncentratu z Mołdawii W Mołdawii do przetwórstwa ma w tym roku trafić 300 000 ton jabłek, czyli połowa całkowitej produkcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here