Kiedy rozpocznie się skup wiśni na tłoczenie?

kiedy rozpocznie się skup wisni na tloczenie

Od ponad tygodnia trwa skup wiśni z przeznaczeniem na mrożenie. Niemniej zakłady w tym tygodniu rozpoczną produkcję koncentratu wiśniowego, a co za tym idzie skup wiśni niższej jakości. 

Pierwsze zakłady rozpoczynają tłoczenie właśnie dzisiaj. Niemniej surowca na rynku jest jeszcze zbyt mało, żeby zaspokoić potrzeby produkcyjne wszystkich zakładów (tłoczni) w kraju. Wobec powyższego pozostałe firmy rozpoczną skup i przetwórstwo tytułowego surowca w kolejnych dniach, na przykład w środę.

Cena jeszcze się nie wyklarowała. Popyt na koncentrat wiśniowy nadal jest w kraju stymulowany przez wykorzystywanie produktu do soków owocowych, co wynika z podatku cukrowego. Z drugiej strony coraz większa liczba maszyn do mechanicznego zbioru z roku na rok zwiększa podaż surowca zbieranego w kisteny, co wpływa na niższe ceny.

Pierwsze, wyjściowe ceny dla producenta mogą w tym roku wynosić od 1,20 do 1,40 zł za kilogram. Jednak ceny te należy traktować jedynie poglądowo ze względu na kilka firm, które skupią dziś niewielkie ilości. Sytuacja ustabilizuje się zapewne pod koniec bieżącego tygodnia. 

Co roku skup wiśni na tłoczenie rusza nieco później. Owoce muszą mieć odpowiednią dojrzałość, aby zbiór mechaniczny przebiegał sprawnie. Kolejna kwestia to zawartość cukru, od której zależy wydajność procesu produkcyjnego. W tym sezonie przebieg pogody pozytywnie wpływa na powyższy aspekt, co w teorii powinno mieć pozytywne przełożenie na ceny surowca.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here