Kryzys drzewny dotyka także sadowników

skrzynie drewniane

Gospodarka to system naczyń połączonych. Problemy jednej branży nierzadko wpływają na drugą. Tak jest obecnie w przypadku przemysłu drzewnego i sadownictwa.

Drożejące drewno bardzo szybko wpłynęło na ceny skrzyniopalet. Podstawowe drewniane opakowania na jabłka zdrożały ze 100 – 110 zł/szt. do 140, a nawet 180 zł/szt. Przy tej skali eksportu drewna na obniżki się nie zanosi. Dla sadowników jest to kolejny środek do produkcji, który znacząco zdrożał w ostatnim roku.

Z tego samego powodu drożeją także europalety. Cierpi na tym transport i logistyka. Nowa europaleta kosztuje obecnie trzy razy tyle niż rok temu. To z kolei większe wydatki dla firm eksportujących i grup producenckich. Wobec powyższego wzrosną koszty transportu wszystkich towarów, także jabłek deserowych.

Ceny drewna osiągają obecnie rekordy na światowych rynkach. Znaczące wzrosty są spowodowane ogromnym popytem na surowiec ze strony USA i Chin. Drewno z Polski również jest eksportowane na wspomniane rynki. Na sytuacji korzystają nasze Lasy Państwowe, które sprzedają drewno temu, kto da więcej…

4 KOMENTARZE

  1. Jestem z branży drzewnej i powiem krótko, ceny w tartakach zdrożały w chwili ujawnienia, że będą podwyżki drewna które jest kupowane powyżej limitu. Wniosek wyciągnijcie sami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here