Październik i listopad to miesiące, kiedy zazwyczaj mieliśmy do czynienia z największą podażą jabłek. Jeden w tym sezonie sytuacja odwróciła się o 180 stopni. Doczekamy się rekordowych cen skupu jabłek przemysłowych?
Nie ma zapasów na podwórkach, nie będzie dostaw
Ceny skupu powoli wracają do poziomu 1,00 zł/kg. Od tego momentu dostawy będą dalej stopniowo się zmniejszać. Wynika to z kilku kwestii.
Niższe plonowanie. Mniejsze plony pozwalały przeprowadzić zbiory na bieżąco. W efekcie praktycznie równocześnie zrywano jabłka deserowe i zbierano jabłka przemysłowe. Mniejsze dostawy pozwalały na systematyczną sprzedaż.
Sadownicy nie magazynują jabłek przemysłowych w gospodarstwach. Jest to wynikiem dobrej ceny i płynnej sprzedaży. Brak kolejek zarówno w sierpniu i we wrześniu sprawił, że nie było takiej konieczności. Oczywiście są nieliczne wyjątki. Niemniej brak „zapasów” na podwórkach sprawi, że nie będziemy notowali dużych dostaw do połowy czy końca listopada. Tak było w minionych sezonach.
Transport surowca z zagłębia grójeckiego na teren całej Polski. Większość sadowników na Powiślu Lubelskim i w zagłębiu sandomierskim zakończyło już zbiory. Coraz mniejsze dostawy lokalnych jabłek przemysłowych uzupełniane są codziennym „importem” z zagłębia grójeckiego. Naszym zdaniem spowoduje to na początku października bardzo płynną sprzedaż i wzrost cen.
Październik i listopad – będzie się działo
Trzy powyższe czynniki sprawią, że dostawy jabłek przemysłowych w listopadzie będą już symboliczne. Sadownicy zgodnie twierdzą, że w skali kraju sezon będzie zakończony w jeszcze w pierwszej połowie października.
Jeśli branża przetwórcza będzie chciała dalej kupować znaczące ilości surowca to zrobi to jedynie dzięki skokowemu wzrostowi cen. Chodzi o stawki, przy których sadownicy zdecydują się na sprzedaż partii nieco niższej jakości jabłek z przechowalni czy chłodni ze standardową atmosferą.
Sytuacja na rynku jabłek przemysłowych ma w Polsce ogromny wpływ na sytuację na rynku jabłek deserowych. W skrajnych przypadkach realne stawki zrównały się i sprzedaż na sortowanie będzie gorszą decyzją. Im wyższe ceny jabłek przemysłowych, tym droższe jabłka na soki, na obieranie i jabłka deserowe.