Odmrożenie cen energii – od nowego roku za prąd zapłacimy nawet 50% więcej

chłodnia

Rząd odmroził ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego. Niestety, w 2025 roku czekają nas bardzo duże podwyżki. Przechowanie i sortowanie jabłek będzie znacznie droższe.

Wyższe koszty przechowania i sortowania

W piątek prezes URE zatwierdził nowe taryfy na energię elektryczną. Cena energii elektrycznej w taryfach pięciu największych sprzedawców wyniesie 622,8 zł za MWh. Co ciekawe, wybrani odbiorcy zapłacą za prąd mniej. Jednak gospodarstwa domowe zapłacą za energię około 30% więcej. Bedą także funkcjonowały nowe mechanizmy osłonowe.

Niestety, złe wiadomości dotyczą nowego roku. W 2025 roku ceny energii zostaną całkowicie uwolnione. Ponadto nie będą obowiązywały żadne mechanizmy osłonowe. W praktyce oznacza to wzrosty cen o kolejne 20%. Eksperci szacują, że za 1 MWh zapłacimy około 620 zł.

Zatem do końca roku nie odczujemy znaczących podwyżek. Od początku 2025 roku, zgodnie z szacunkami, zapłacimy za prąd nawet 50% więcej niż obecnie. To bardzo zła informacja dla sadownictwa. Oznacza znaczący wzrost kosztów przechowania jabłek. Aby je pokryć odbiorcy będą musieli zapłacić za owoce więcej. Więcej będzie też kosztowało energochłonne sortowanie…

Gaz droższy średnio o 27%

Do końca czerwca obowiązywały zamrożone ceny gazu ziemnego. Maksymalna cena gazu dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych (szpitale, szkoły, przedszkola) wynosiła dotąd  200,17 zł za MWh. Od wczoraj gaz w tej taryfie kosztuje 239 zł za MWh.

Wzrosły również ceny w pozostałych taryfach. Średnio za błękitne paliwo zapłacimy o 27% więcej. Eksperci wyliczają, że osoby ogrzewające gazem domy zapłacą około 1000 zł więcej w ciągu roku.

Znacznie więcej gazu zużywają na przykład przetwórnie. Chociaż kupują one gaz na giełdach towarowych to podwyżki i tak oznaczają wyższe koszty produkcji koncentratu jabłkowego.

źródło: www.money.pl / www.wysokienapiecie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here