Pierwsze straty są już widoczne. Część sadowników twierdzi, że „nie ma czego ratować”

uszkodzenia

Fakt, że uszkodzenia zawiązków są widoczne tak szybko po ustąpieniu przymrozków potwierdza, że mieliśmy do czynienia z wyjątkowym zjawiskiem. Wyjątkowym w negatywnym tego słowa znaczeniu…

Tragiczne skutki nocy z 22 na 23 kwietnia

– Od wczesnych godzin porannych jestem w kontakcie z sadownikami z mojej okolicy. Pierwsze oceny sadów są identyczne. Nawet o przeciętnych plonach możemy w tym sezonie zapomnieć. Wraz ze wzrostem temperatury konsystencja zawiązków przypomina dosłownie „galaretkę” – mówi Maciej Cybulak, sadownik z Powiśla Lubelskiego.

W jego okolicy (gmina Łaziska) temperatura spadła poniżej zera już około godziny 23:00. Mróz „trzymał” do 6:00 rano, a w obniżeniach terenu w okolicy było nawet -6°C. Takich mrozów nie było w Polsce od 20 lat. Pojawiają się opinie, że po wystąpieniu takich warunków nie da się już uratować zawiązków.

Ratować plony czy nie?

Pomimo tego, w trakcje naszej rozmowy pan Maciej przygotowywał się do zabiegu biostymulującego. Ma świadomość, że gibereliny potrzebują wyższych temperatur, aby skutecznie zadziałały (co najmniej +17 – 18°C). Równocześnie powołuje się na amerykańskie doświadczenia konkretnej mieszaniny produktów, która wykonana po przymrozku w temperaturze +8°C dawała pozytywne rezultaty.

– Produkty już kupiliśmy, więc chcemy uratować chociaż część plonu. Wykonamy zabieg pomimo skrajnie negatywnych opinii znajomych, że na Powiślu Lubelskim już nie ma czego ratować – dodaje sadownik. Równocześnie twierdzi, że będzie to również bardzo ciekawe doświadczenie na przyszłość, które pokaże, ile warte są zaawansowane produkty biostymulujące.

Na koniec nasz rozmówca porusza jeszcze jedno zagadnienie. Nie tylko kilka nocy z przymrozkami, ale także długi okres chłodu to stres dla roślin po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia. Może okazać się, że tegoroczne zbiory będą znacznie niższe nie tylko na terenach, gdzie dziś wystąpiły przymrozki. W wyniku wspomnianego przebiegu pogody, opad czerwcowy może być w tym sezonie być wyjątkowo intensywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here