Pierwsze wiśnie miesiąc wcześniej niż przed rokiem. Wysokie ceny za pierwsze partie

wiśnie

Pierwsze słodkie odmiany wiśni trafiają na rynek praktycznie miesiąc wcześniej niż przed rokiem. Ten sezon nie przestaje nas zaskakiwać, zbiory Łutówki najprawdopodobniej rozpoczną się jeszcze w czerwcu.

Jeśli chodzi o start wegetacji i początek zbiorów poszczególnych gatunków to ten sezon bezsprzecznie jest wyjątkowy. Przed nami dopiero połowa czerwca, a na rynek trafiają pierwsze krajowe wiśnie. Niemnie są to nieduże partie z najcieplejszych stanowisk i kwater posadzonych na lekkich, piaszczystych glebach.

Chodzi o słodkie odmiany, takie jak: Pandy, Sabina czy Lucyna. Zazwyczaj pierwsze partie tych odmian trafiały na rynki hurtowe praktycznie miesiąc później, czyli około 10 lipca. Nie brakuje również opinii, że ten sezon jest „szalony” czy „zwariowany”.

Sadownicy sprzedają pierwsze, nieduże partie po jak najwyższych cenach. Na rynku w Broniszach było to 40 – 45 zł za łubiankę. Sadownik, który zerwał wiśnie na załączonych zdjęciach cenił je 35 zł za 2,5 kg, czyli 14,00 zł/kg. Wczoraj i dziś cena powoli spadała do 35 zł za łubiankę, czyli 11,66 zł/kg. Cena będzie spadać wraz ze wzrostem podaży w najbliższych dniach.

Sabina
Odmiana Sabina, zdjęcie z 11.06.2024, gmina Mogielnica

wiśnia Lucyna

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here