Restrukturyzacja Kampolu – kontrowersyjne warunki proponowanego układu

jablka przemyslowe

Nasi rozmówcy, którzy są wierzycielami omawianej spółki są bardzo zaniepokojeni, że proponowany układ zaspokaja długi ZUS-u i banków w 100% wraz z odsetkami, a długi dostawców zaledwie w 50% bez odsetek.

Pod koniec października informowaliśmy państwa o rozpoczęciu procesu restrukturyzacji spółki Kampol-Fruit. Od jakiegoś czasu wierzyciele przetwórni otrzymują pisma od doradcy restrukturyzacyjnego, który nadzoruje postępowanie o zatwierdzenie układu wspomnianej firmy. Warto podkreślić, że zatwierdzenie przedstawionych warunków restrukturyzacji spółki może być dokonane jedynie za zgodą wierzycieli, którzy będą w tej sprawie głosowali.

Wierzycieli spółki podzielono na 7 grup, a każdej z nich zaproponowano następujące warunki:

Grupa 1. Wierzyciele posiadający wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług na rzecz dłużnika (…) od 0,01 zł do 15.000,00 zł – spłata 50% wierzytelności w 2 równych ratach bez odsetek. 

Grupa 2. Wierzyciele posiadający wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług na rzecz dłużnika (…) od 15.000,01 zł do 100.000,00 zł – spłata 50% wierzytelność w 18 równych ratach bez odsetek. 
Grupa 3. Wierzyciele posiadający wierzytelności z tytułu dostaw towarów i usług na rzecz dłużnika (…) powyżej 100.000,01 zł– spłata 50% wierzytelności w 30 równych ratach bez odsetek.

Grupa 4. Zakład Ubezpieczeń Społecznych – spłata 100% wierzytelności w 30 równych ratach wraz z odsetkami.

Grupa 5. Banki i inne instytucje, które udzieliły finansowania dłużnikowi – spłata 100% wierzytelności w 30 równych ratach wraz z odsetkami (w ciągu trzech lat).

Grupa 6. Wierzyciele objęci dyspozycją art. 116 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (wyłączeni od głosowania nad układem) – spłata 1% wierzytelności w jednej racie bez odsetek.

Grupa 7. Wierzyciele z tytułu odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązań niepieniężnych od dłużnika, nienależyte świadczenie przez dłużnika dostaw towarów i usług (…) – spłata 1% wierzytelności w jednej racie bez odsetek.

źródło: Pismo doradcy restrukturyzacyjnego do jednego z wierzycieli omawianej spółki.

11 KOMENTARZE

 1. Jestem zduniony. Od wielu lat tam wstawiam przemysł i nie miałem aż takich problemów, jak tu pisze. Za przemysł 2022 wszystko już przelane. Jak żadnego roku tak szybko.

  • A ja jestem okradziony na furę pieniędzy,przez furmańskiego,, ładnie się z rymowało, :⁠-⁠),a ten układ to jest na plucie nam dostawcom w twarz, złodziej jest skończony w środowisku sadowników i dostawców, nikt nie dostarczy mu towaru.Wymyślił sobie bezczelny typ, że nas okradnie w majestacie prawa, a towar sprowadzi sobie z Węgier, wiśnia. Z Egiptu truskawki, a maliny z Serbii i ukrainy.jego słowa bezczelnie zakomunikowane na zebraniu kierownictwu. Jeżeli SĄD klepnie ten układ to będzie to zbrodnia SĄDOWA .

 2. Zawsze z opoznieniem ale bylo zapłacone.oby się udało bo nikt zaraz nie kupi owoców od sadownika.wszyscy będą upadac a my sadownicy z nimi

 3. Furmański chce spłacić długi wobec Banków i ZUS kosztem rolników. Po 30 miesiącach firma jest czysta bez hipotek i długów . Dlaczego nie zaoferują 50% Bankom a 100% rolnikom . Już tłumaczę bo w tym ustawionym układzie sadownik nie ma nic do powiedzenia bo głosuje suma wierzytelności, długu. A kto ma największe sumy ( BANKI i ZUS) . Panie i panowie ta firma ma bardzo duży majątek wiele nieruchomości które są wycaniane znacznie poniżej wartości rynkowej w bilansie. Po sprzedaży dwóch zakładów spłaciliby wszystkie długi ale tego nie robią bo lepiej spłacić banki pieniędzmi rolników.

  1. Co trzeba robić :
  – zjednoczyć się , wziąć prawnika i pisać do Sądu prowadzącego postępowanie o unieważnienie propozycji układowej i postawienie spółki w stan upadłości. Firma zostanie sprzedana a długi będą spłacone w całości.
  – jeżeli już głosować to wszyscy na NIE bo tak jak mówiłem głos rolników musi być silniejszy niż banków
  – stworzyli też system głosowania który nie jest zrozumiały w obsłudze przez rolników i sprzedawców a więc wiem że wielu rolników nie zagłosuje co będzie skutkować zatwierdzeniem układu.
  – Układ jest niekorzystny dla Wierzycieli a bardzo korzystny dla P. Furmańskiego, ZUS i Banków, a także dla osoby prowadzącej postępowanie układowe bo od tego zależy wynagrodzenie tej osoby

 4. 1. Co trzeba robić :
  – zjednoczyć się , wziąć prawnika i pisać do Sądu prowadzącego postępowanie o unieważnienie propozycji układowej i postawienie spółki w stan upadłości. Firma zostanie sprzedana a długi będą spłacone w całości.
  – jeżeli już głosować to wszyscy na NIE bo tak jak mówiłem głos rolników musi być silniejszy niż banków
  – stworzyli też system głosowania który nie jest zrozumiały w obsłudze przez rolników i sprzedawców a więc wiem że wielu rolników nie zagłosuje co będzie skutkować zatwierdzeniem układu.
  – Układ jest niekorzystny dla Wierzycieli a bardzo korzystny dla P. Furmańskiego, ZUS i Banków, a także dla osoby prowadzącej postępowanie układowe bo od tego zależy wynagrodzenie tej osoby

 5. Zamiast marudzić lepiej módlcie się, żeby restrukturyzacja doszła do skutku. Lepsze 50% niż nic. Jeśli nie restrukturyzacja to upadłość. Jak upadłość to majątkiem rządzi syndyk a wtedy szary dostawca dostanie g*wno. Sam byłem w podobnej sytuacji w grupie Fruvitaland. Rozpoczęło się postępowanie układowe, zaczęły się pierwsze płatności zaległych faktur, ale nie… Znalazło się kilku buroli co chcieli całe zaległości od razu, bo cyt. „Łon musi kostkę se na podwórzu ułozyć, jak łupadnie to łon piniondze łot kumornika dostanie”. No i zakończyło się postępowanie układowe. Firma upadła, majątek przejął syndyk. Majątek rozchodzi się powoli, starcza na zaspokojenie potrzeb syndyka… Banków… Dostawcy nie dostali grosika… No ma ni kostki ni piniendzy ni kumornika…

 6. A może ktoś wie jak to możliwe, przy tak dobrej cenie koncentratu? Przecież on ma chyba nie jedną przetwórnię przemysłu.. I do tej pory dobrze się rozwijał…? Może jego kłopoty to spowodowały sztuczki Niemców, którzy mają monopol na handel koncentratem. I chcą wyeliminować ostatniego konkurenta? Uniemożliwiając mu zbyt ? Nie wierzę że on wyzbędzie się, lub mu zabiorą biznes.. Znam go.. I zawsze miał łeb, do interesu, i nigdy nie było tak źle. Dobrze mi się u niego sprzedawało towar, bo nie był tak wymagający na jakość jak inni. Jak on by upadł, to katastrofa ze zbytem, jakiej nigdy nie było. Miał tysiące klientów, i jak by tak zwlekał z zapłatą, to nikt by mu nie zawiózł. Były przypadki opóźnień dla niektórych, ale pieniadze zawsze kiedyś były. Były też inne dobre strony, których nie było u konkurencji, ale nie bede pisał.

 7. Zgadzam się z opinią Fruvit i sadownika, Szanowni Państwo należy obiektywnie podejść do sytuacji, pomyślnie zakończona resyrukturyzacja to jedyna korzyść dla nas wierzycieli…. tak jak w życiu osobistym, zawodowym bywają przyjaciele i wrodzy, zazdrośnicy podkladajacy nogę itd itd podejście do tego uczciwie i jeszcze raz bądźcie obiektywni dla tego człowieka!!! Z mężem także czekaliśmy czasami na pieniądze ale zawsze je otrzymaliśmy, towar nie zawsze był sprzedawany w jakości premium a ten człowiek zawsze podchodził obiektywnie nigdy nikogo nie skrzywdził…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here