Siła natury i jej wpływ na ceny owoców

Siła natury i jej wpływ na ceny owoców

Od kilku tygodni zewsząd jesteśmy bombardowani informacjami o kolejnych problemach pogodowych w Polsce i za granicą. Straty dotykają oczywiście tylko części upraw i regionów, jednak wiele organizacji już pokusiło się o szacowanie szkód i liczenie przyszłych plonów.

Wnioski są jednoznaczne – w tym roku plony będą ograniczone, a ceny wyższe niż w roku ubiegłym. Rozwiązaniem może być uniezależnienie się od warunków atmosferycznych. Ale całkowite uniezależnienie nie jest możliwe. Oczywiście istnieją systemy uprawy pod osłonami, w szklarniach i tunelach, które mogą pomóc, ale dla większości polskich producentów nadal pozostają w sferze planów. Co więcej – koszty inwestycji muszą znaleźć pokrycie w cenie owoców, a po zeszłym sezonie może być to problematyczne.

Darmowy numer TMJ - baner corner

W Polsce pogodowo ostatnie tygodnie były trudne. Niektóre rejony naszego kraju zostały dość mocno dotknięte mrozami i przymrozkami. Bardzo dokuczyła nam wszystkim susza. Drzewa wysilone po zeszłym sezonie powinny być dobrze dokarmione. Jakie będą plony w tym roku?

Polska. Susza, przymrozki i mrozy, grad

Rejon Czerwińska nad Wisłą – bardzo niskie temperatury i przemrożenia truskawek, czytaj w tekście: Majowe chłody w zagłębiu truskawkowym. Pestkowe – lokalnie straty do 90% w śliwach, wiśniach i czereśniach, ale dużo zależało od lokalizacji sadu – ziemia grójecka została przez zimny front podzielona na dwie części. W części lustrowanych sadów sytuacja wyglądała bardzo dobrze, a część została przez mrozy potraktowana bardziej dotkliwie. Ucierpiały również jabłonie – najbardziej 'Idared’ i cała grupa 'Jonagoldów’ – jednak tak jak w przypadku opisywanych powyżej pestkowych w różnych sadach i w różnych rejonach Polski szacunki są różne. Polecamy nagranie z lustracji w sadzie jabłoniowym w powiecie toruńskim w województwie kujawsko-pomorskim. W sadach chronionych systemami zraszania nadkoronowego sytuacja wygląda dużo bardziej optymistycznie.

Kalifornia (USA). Ulewne deszcze i burze, możliwy śnieg

Jeszcze kilka tygodni temu kalifornijscy sadownicy spodziewali się rekordowych zbiorów czereśni, jednak pogoda przynosząc nagłe i ulewne deszcze spowodowała poważne zniszczenia części upraw – w niektórych sadach straty sięgają nawet 100% plonów. Obecnie w Kalifornii trwają zbiory czereśni odmian ‘Coral’ i ‘Brooks’. Szczególnie ta druga źle znosi nadmiar wody. Mikropęknięcia spowodowane zbyt dużą ilością wody pobraną przez owoce uniemożliwiają przechowywanie i handel owocami, dlatego część sadowników zaniechała dalszych zbiorów. Dużo bardziej optymistycznie wygląda sytuacja na plantacjach winogron. Do zbiorów pozostało jeszcze kilka tygodni, więc ulewne deszcze nie zagrażają temu gatunkowi.

Włochy. Burze, ulewy, lokalne podtopienia. „Klęska włoskiego rolnictwa”

Włoskie uprawy ogrodnicze kolejny raz tej wiosny odczuły falę deszczy, burz i gradów. Uszkodzenia upraw są na tyle poważne, że centrala stowarzyszeń rolniczych Coldiretti mówi o „klęsce włoskiego rolnictwa”. Ubiegły weekend i początek bieżącego tygodnia przyniósł znacznym obszarom Włoch załamania pogody. Od Mediolanu i Bolonii po Sycylię ogłoszono żółte lub pomarańczowe alerty. Burze z gradami i ulewy przyniosły szkody w sadach, na plantacjach i w uprawach polowych – więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Duże straty we Włoszech.

Hiszpania. Burze gradowe w regionie Walencji

29 i 30 kwietnia w hiszpańskiej Walencji załamanie pogody przyniosło burze gradowe powodując zniszczenia na obszarach około 10-15 tys. ha przeznaczonych do uprawy cytrusów, powodując straty szacowane na 2,2 mln euro, podaje organizacja rolnicza La Unió de Llauradors. Najbardziej ucierpiały plantacje pomarańczy – straty szacowane są na 1,5 mln euro. Opady miały również wpływ na wygląd owoców pestkowych i warzyw. Więcej na ten temat w tekście: Grad zniszczył hiszpańskie cytrusy.

Izrael: Silny wiatr, deszcz, grad i niskie temperatury

W Izraelu kwietniowe deszcze, silny wiatr, grad i bardzo niskie temperatury spowodowały uszkodzenia drzew pestkowych – czereśni, wiśni, nektaryn, brzoskwiń i śliw, ale również jabłoni. Setki rolników złożyło wnioski o odszkodowania ubezpieczonych upraw. Choć w Izraelu nie ma jeszcze tegorocznych płodów rolnych, to ceny owoców i warzyw w sklepach i tak już wzrosły.

Jak w związku z tym będą się kształtowały ceny owoców importowanych?
Jakie będą ceny krajowych owoców na rynku i tych wysyłanych na eksport?

 

Agata Perzyna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here