Średnie ceny Konferencji na przestrzeni ostatnich 10 lat

Konferencja

Ceny hurtowe Konferencji w lutym tego roku są wyższe od średniej (z tego miesiąca) z ostatniej dekady. 10 lat temu te same ceny były wyjątkowo atrakcyjne, dziś są dobre.

Średnia cena Konferencji w lutym wyniosła w ostatnich dziesięciu latach 3,76 zł/kg. Tegoroczna cena wynosi w lutym 4,40 zł/kg i jest niższa od ubiegłorocznej. Jest także wyższa od średniej lutowej stawki z całej dekady (+16,9%). Wykres niżej przygotowaliśmy na podstawie danych przygotowanych przez Macieja Kmerę z rynku hurtowego w Broniszach.

Podobnie jak w przypadku jabłek, nieubłaganie rosną również koszty produkcji i przechowania gruszek. Jeśli spojrzymy na dane z całej dekady, to biorąc pod uwagę koszty produkcji, ceny, jakie można uzyskać w lutym tego roku nie są wyjątkowo atrakcyjne. Podobne stawki obowiązywały w 2013 czy 2018 roku przy znacznie niższych kosztach.

Uprawa grusz zyskuje w Polsce na popularności. Na materiał szkółkarski trzeba zapisywać się z dwu lub trzyletnim wyprzedzeniem. Jeśli chodzi o ceny Konferencji w przyszłości to zdania, oczywiście, są podzielone.

Pesymiści są zdania, że skala nasadzeń doprowadzi do błyskawicznego wzrostu produkcji i cen na poziomie lub poniżej kosztów produkcji w perspektywie zaledwie kilku lat. Eksperci z kolei zwracają uwagę, że produkcja gatunku będzie coraz trudniejsza i wielu sadowników z niej zrezygnuje lub sobie nie poradzi. W związku z tym wzrost podaży nie będzie tak szybki, jak może się niektórym wydawać.

ceny konferencji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here