Ukraina chce eksportować jabłka do Egiptu bez cła

jablka w chlodni

Ukraina negocjuje z Egiptem bezcłowy handel jabłkami. Kraj chce rozszerzyć swój eksport jabłek na nowy, chłonny rynek. Największym konkurentem będą na nim polskie jabłka.

Zdaniem ukraińskich ekspertów bezcłowy eksport pozwoli to na ulokowanie około 10 000 ton jabłek na rynku egipskim. To pomogłoby złagodzić kryzys na krajowym rynku jabłek. Obecnie ukraińskie jabłka nie są konkurencyjne względem polskich, ponieważ tamtejsi eksporterzy muszą płacić cła. Polska natomiast handluje z Egiptem przy zerowej stawce celnej

Zdaniem Ukraińców mają oni istotną przewagę konkurencyjną nad naszym produktem. Wynika ona przede wszystkim z łatwiejszej i tańszej logistyki. Bezpośredni transport morski przez Morze Czarne jest szybszy i tańszy niż droższa logistyka z polski. To właśnie w tym fakcie Ukraińcy dopatrują największej szansy.

Nad zniesieniem ceł pracują trzy rządowe instytucje: Państwowa Służba ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ministerstwo Gospodarki. Ukraińcy chcą także otworzyć egipski rynek dla owoców jagodowych i wiśni.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here