Wczesne kwitnienie czereśni. Sadownicy obawiają się przymrozków

przymrozki w sadzie czeresniowym
Przymrozki mogą wystąpić jeszcze co najmniej do połowy maja. Nie będzie to niczym nowym w naszym klimacie. Niemniej budzi uzasadnione obawy zwłaszcza wobec tak wczesnego kwitnienia czereśni.

W sadach widzimy dziś początek maja

– Nie pamiętam roku, gdy kwitnienie czereśni było tak wczesne. Obecnie mamy początek kwietnia, a czereśnie są w pełnym rozkwicie. Jeśli pogoda się nie zmieni, pierwsze owoce czereśni mogą pojawić się w połowie maja, co jest ewenementem – mówi nam Krzysztof Czarnecki, który uprawia czereśnie w miejscowości Bronisławka (gmina Mszczonów).

Podobnie jak w przypadku śliw, obok ryzyka strat przymrozkowych, producenci czereśni martwią się także o zawiązanie. Przebieg pogody przy rekordowych jak na kwiecień temperaturach sprawia, że kwitnienie jest intensywne i przede wszystkim krótkie. Jak wiemy w przypadku gatunków pestkowych kwestia odsetka prawidłowo zapylonych kwiatów w znacznie większym stopniu wpływa na ostateczny plon niż w przypadku jabłoni.
Czy wystąpią przymrozki?
Ryzyko wystąpienia przymrozków w naszym klimacie potrwa jeszcze ponad miesiąc. Możemy być świadkami temperatur, które uszkodzą znaczną część zawiązków. Równie dobrze możemy nie doświadczyć przymrozków do końca października. – Oczywiście, pozostaje czekać na rozwój sytuacji. Wszyscy obawiamy się przymrozków, ale nic tutaj nie poradzimy. Czas pokaże, jak to się ukształtuje – podsumowuje pan Krzysztof.
Sadownik zwraca jednak uwagę na problem z ubezpieczaniem sadów od przymrozków. Można było to zrobić jesienią, owszem, ale warunki nie były zachęcające…
Meteorolodzy informują o ochłodzeniu, które nastąpi w drugiej i trzeciej dekadzie kwietnia. Temperatury w ciągu dnia spadną poniżej 10 stopni Celsjusza. Do przymrozków zazwyczaj dochodziło w pełnię księżyca przy napływie zimnego powietrza z północy lub/i bezchmurnym niebie. Kolejna pełnia będzie 24 kwietnia. Czas pokaże, jaką aurę przyniesie…
Dziękujemy p. Krzysztofowi za przesłanie zdjęć.
czereśnie

summit

flaga czereśnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here