Zbiory Węgierki w centralnej Polsce – jakie ceny?

Węgierka

W centralnej Polsce rozpoczynają się zbiory Węgierki Zwykłej. Ta niezwykle smaczna i ponadczasowa odmiana nie traci na popularności. Obserwując rynek, można obecnie zauważyć popyt na dość wysokim poziomie.

Skup węgierki rozpoczynają grupy producenckie. Na początek oferują 1,60 – 2,20 zł za kilogram owoców powyżej 25 mm średnicy. Jest to taka sama cena jak za pozostałe fioletowe odmiany powyżej 32 mm. Nieco wyższe ceny sadownicy uzyskują na rynkach hurtowych. Większość transakcji jest zawierana w cenach od 2,00 do 3,00 zł za kilogram, zatem możemy się spodziewać wzrostów cen śliwek u pośredników. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę niesłabnący popyt na Węgierkę na rynkach hurtowych.

Ostatnie deszczowe dni spowodowały pękanie owoców z powodu nadmiaru wody. Sadownicy zauważają takie owoce na odmianie Empress czy na Węgierce Dąbrowickiej. Na szczęście jest to jak na razie bardzo mały odsetek w górnych partiach koron.

Jesienne odmiany, w tym Węgierka Zwykła, są chętnie kupowane przez zakłady przetwórcze z przeznaczeniem na dżemy czy alkohol. Ceny za takie owoce wahają się od 0,60 do 0,80 zł za kilogram. Wśród ogłoszeń można znaleźć wiele ofert kupna śliwek przemysłowych z Czech i Słowacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here