Zdrożał mechaniczny zbiór wiśni. Jakie stawki w 2022?

stawki za mechaniczny zbiór wiśni 2022

Rozpoczynający się skup wiśni na tłoczenie oznacza rosnące zainteresowanie usługą mechanicznego zbioru. Pomimo wzrostów stawek usługodawców, zainteresowanie usługami jest wysokie.

W porównaniu do ubiegłego roku znacząco podrożały paliwa. W trakcie zbiorów wiśni w 2021 olej napędowy kosztował średnio 5,40 zł za litr. Obecnie mówimy o cenach na średnim poziomie 7,60 zł za litr. To ponad 2 zł na litrze więcej. Koszt paliwa to główna składowa kosztów mechanicznego zbioru wiśni.

Zatem nic dziwnego, że usługodawcy podnieśli swoje stawki. Spotkamy się z ofertami od 0,50 do 0,80 zł od każdego zebranego kilograma. Sadownicy, którzy nie posiadają własnych maszyn twierdzą, że to stawki zbyt wysokie. Usługodawcy stale wskazują na ceny paliw.

Jak tłumaczą właściciele otrząsarek, wszystko zależy od sadu. Przy dużym plonowaniu cena usługi będzie niższa i odwrotnie. Przy mniej pracochłonnym zbiorze w kisten sadownik od każdego zebranego kilograma musi zapłacić 0,50 zł. Tradycyjnie notujemy charakterystyczną prawidłowość. Tam gdzie maszyn do mechanicznego zbioru jest więcej (okolice Lipska) tam ceny usług są niższe. Mniej maszyn w zagłębiu grójeckim skutkuje średnio nieco wyższymi cenami usług.  

Do zbioru mechanicznego potrzebujemy oprócz operatora na ciągniku, jeszcze co najmniej 3 pracowników. Zatem średni koszt zbioru kilograma będzie powiększony o dodatkowe dniówki dla pracowników przy składaniu plandek, przy otrząsarce czy układaniu skrzynek z owocami. Jak doskonale wiedzą sadownicy, wzrosły także koszty pracy. Podsumowując, mechaniczny zbiór wiśni będzie w tym roku droższy.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here