#1 Komunikat sadowniczy Mateusz Nowacki. Uszkodzenia mrozowe, pierwsze zabiegi, 05.03.2021

uszkodzenia mrozowe 2021

Nowe Podole w gminie Wilga. Z Mateuszem Nowackim z firmy AgroFresh spotkaliśmy się w gospodarstwie Tomasza Soski. Jak wyglądają uszkodzenia po mrozach w tym rejonie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego.

Pąki sprawdzaliśmy między innym na odmianie Golden Delicious, kwatera ma 15 lat. Niestety, jak widać uszkodzenia pąków i pędów są znaczne. Widać zbrązowienia zarówno w podstawach pąków, jak i w tkankach przewodzących. Zdaniem Mateusza Nowackiego podobne uszkodzenia obserwowane są w większości rejonów. Nie warto jednak martwić się na zapas, ponieważ wiosna może jeszcze przynieść wiele niespodzianek. Należy jednak pamiętać, że podczas pierwszych zabiegów miedziowych dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie saletry potasowej.

Według Mateusza Nowackiego, to już ostatni moment na sól potasową. Jeśli są sadownicy, którzy nie zdążyli jej wysiać, mogą skorzystać z układu pogodowego i wykonać to nawożenie w ostatniej chwili. Jeśli chodzi o azot, jest jeszcze sporo czasu. W zależności od układu pogody powinniśmy go planować na końcówkę marca – początek kwietnia. Aktualnie warto rozważyć zabieg zabezpieczający rany po cięciu zimowym.

Jeśli chodzi o choroby przechowalnicze, najwięcej mówi się o parchu przechowalniczym, a także szarej pleśni. Więcej w materiale filmowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here