Dobre wyniki finansowe największych ukraińskich przedsiębiorstw rolnych

gospodarstwa rolne

Unijne przepisy znoszące cła skutecznie pomogły zwiększyć dochody największym ukraińskim producentom rolnym pomimo wojny. Pytanie, czy takie same wyniki odnotowują mniejsze gospodarstwa…

W kwestii importu zbóż, przetworzonych owoców, czy drobiu z Ukrainy skupiamy się na skali i wpływie na polskie rolnictwo. Debatujemy nad rozwiązaniami problemu, a rząd doraźnie pomaga. Rzadziej mówi się natomiast o strukturze produkcji, czyli ogromnych korporacjach. Nierzadko należą one do tamtejszych oligarchów.

Jak się okazuje, wojna na Ukrainie w tym przypadku nie przyniosła dewastujących skutków. 10 największych firm z branży rolnej w 2022 roku zwiększyło swoje dochody o 27%. Jedne zarobiły kilka, a inne kilkadziesiąt procent więcej. Ukraińscy eksperci wyliczyli, że 10 największych producentów rolnych zarobiło w 2022 roku łącznie (po przeliczeniu) 11,5 miliarda złotych. Lepsze wyniki poszczególnych firm mają źródło w liberalizacji handlu z Unią Europejską i w nieograniczonym eksporcie na Zachód.

Do kogo należą największe przedsiębiorstwa rolne na wschodzie? Dla wielu czytelników nie będzie zaskoczeniem, że są to tamtejsi oligarchowie. Indywidualni ukraińscy rolnicy odpowiadają za znikomy odsetek tamtejszej produkcji i eksportu. Od lat ziemie dzierżawią także Holendrzy, Niemcy, Duńczycy czy Austriacy.

Żeby uzmysłowić sobie skalę tych przedsiębiorstw można retorycznie zapytać, ile zarobiło w ubiegłym roku 10 największych gospodarstw w Polsce? Skala porównań nie jest możliwa również ze względu na standardy produkcji, które w rolnictwie, sadownictwie, a przede wszystkim w hodowli znacząco odbiegają od norm europejskich. Stąd tak konkurencyjne ceny importowanych produktów. W przypadku produkcji roślinnej warto uzmysłowić sobie, że 80% gospodarstw dzierżawi od państwa ponad 500 hektarów ziemi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here