Eurostat przeanalizował ceny jabłek w UE

ceny jablek wUE

Od początku zbiorów jabłek w Polsce doświadczyliśmy niezwykle szybkiego spadku cen jabłek deserowych. Dane Eurostatu potwierdzają, że nigdzie w Europie jabłka nie staniały w momencie rozpoczęcia zbiorów tak bardzo, jak w Polsce. Ponadto nadal to nasze jabłka są najtańsze w Unii Europejskiej.

Analiza danych Eurostatu daje kilka ciekawych wniosków na temat europejskiego rynku jabłek. Najsmutniejsze jest to, że polskie jabłka nadal są najtańsze we wspólnocie.

Tradycyjnie zachodni analitycy podają ceny hurtowe w € za 100 kilogramów jabłek. Niemniej, przeliczanie stawek na złotówki zaowocuje identycznym układem wykresu.

Jeśli przyjrzymy się Polskim cenom widzimy, że w czerwcu i lipcu były najwyższe w UE. Zauważymy również najbardziej gwałtowny spadek w całej wspólnocie we wrześniu. W żadnym z badanych krajów nie miało miejsce nic podobnego.

Pytanie, co było przyczyną takiego spadku cen. Warto mieć na uwadze, że zbiory nie należały do największych. Również ceny w sklepach nie spadły znacząco. 

Z drugiej strony najbardziej stabilnym rynkiem są Włochy. Tam wahania cen hurtowych są najmniejsze. W ubiegłym miesiącu również pisaliśmy o tym zagadnieniu, biorąc pod lupę dane z Austrii: TUTAJ

ceny jabłek w EuropieWykres sporządzony na podstawie danych Eurostat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności