Susza sprawia, że 15% upraw w UE jest w stanie krytycznym

susza

Najnowszy raport o suszy w Europie, sporządzony dla Komisji Europejskiej bardzo niepokojący obraz produkcji rolnej. Aż 15% upraw w UE jest obecnie w stanie krytycznym.

W ostatnim czasie docierały do nas informacje o dotkliwej suszy przede wszystkim we Francji i na Węgrzech. Dzięki danym satelitarnym możemy zobaczyć pełny obraz suszy w Europie, która na szczęcie nie doświadczyła Polski zbyt dotkliwie.

Jak widać na grafice niżej, wskaźnik suszy w skali kontynentu nie prezentuje się dobrze. Zdaniem ekspertów 15% upraw w Europie jest w stanie krytycznym. Natomiast niemal połowa (47%) w stanie ostrzeżenia. Najtrudniejsza sytuacja panuje we Francji, na Węgrzech, na północy Hiszpanii i Serbii, na wchodzie Rumunii, w Mołdawii i we włoskiej Dolinie Padu. Czerwony kolor na mapie oznacza, że ​​według połączonego wskaźnika suszy (CDI) wilgotność gleby jest bardzo niska, a roślinność znajduje się w stanie poważnego stresu.

susza w Europie
Wskaźnik suszy na początku sierpnia

Jak widać w Polsce sytuacja nie wygląda najgorzej. Wyjątkiem jest niedobór opadów w północno-zachodniej części kraju. Kolejna grafika przedstawia wskaźnik wilgotności gleby. Odcienie brązu oznaczają, że gleba jest suchsza niż zazwyczaj. Kolor ten dominuje w Europie zachodniej. Kolor niebieski oznacza wyższą wilgotność gleby niż zazwyczaj. Tak jest jedynie na Liwie oraz w centralnej Ukrainie.

Wskaźnik wilgotności gleby w Europie
Wskaźnik wilgotności gleby w Europie

źródło: Drought in Europe August 2022, GDO Analytical Report

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here