W najnowszym MPS SAD 8/2020

Gala zbiory

W bieżącym sezonie ekstremalne warunki nie oszczędziły sadów. O to, jak wygląda dotychczasowa sytuacja w sadach, zapytaliśmy doradców sadowniczych z różnych rejonów Polski. W nowym numerze mowa między innymi również o odpowiednim przygotowaniu owoców do przechowywania, a także zabiegach po zbiorach w sadach pestkowych.

Do numeru 8/2020 „MPS Sad” dołączony jest bezpłatnie egzemplarz kompendium wiedzy o uprawie czereśni „Czereśnia”.

Monika Strużyk – redaktor naczelny MPS SADW bieżącym sezonie ekstremalne warunki nie oszczędziły sadów. Sadownicy musieli zmierzyć się z suszą, przymrozkami, a następnie intensywnymi opadami deszczu, podtopieniami, a nawet opadami gradu. O to, jak wygląda dotychczasowa sytuacja w sadach i na co obecnie należy zwrócić największą uwagę, zapytaliśmy doradców sadowniczych z różnych rejonów Polski. Ponieważ w wyniku dotychczasowego przebiegu warunków atmosferycznych, szczególnie przymrozków, plony będą niższe, a jabłka i gruszki mogą mieć ograniczoną zdolność przechowalniczą, należy zapewnić im optymalne warunki wzrostu i ochronę. Warto też pamiętać o działaniach wspomagających formowanie się pąków kwiatowych i przygotowanie się drzew do spoczynku zimowego – Redaktor naczelny Monika Strużyk.

Ponadto w najnowszym numerze MPS SAD – 8/2020 między innymi o:

Plany planami, a i tak, jak to niejednokrotnie już bywało, pogoda zweryfikowała sadownicze oczekiwania. W bieżącym sezonie ekstremalne warunki nie oszczędziły sadów i wystąpiły w pełniej krasie – od suszy i przymrozków po intensywne opady, zalania i opady gradu. O to, jak wygląda dotychczasowa sytuacja w sadach, zapytaliśmy doradców sadowniczych z różnych rejonów Polski.

Czytaj dalej – strony 6-18 w MPS SAD 8/2020

Zbiór jabłek odmian letnich w tym sezonie już się rozpoczął. Za chwilę zbierane będą odmiany jesienne, a wiele z tych owoców trafi do chłodni. To już kolejny sezon, kiedy w okresie okołokwitnieniowym wystąpiły przymrozki, w efekcie plony będą średnie, a jakość owoców niższa ze względu m.in. na ordzawienia, deformacje oraz tzw. obrączki (fot. 1). Pamiętajmy, aby móc zaoferować jabłka dobrej jakości na wiosnę, musimy je odpowiednio przygotować do przechowywania. Niestety brak odpowiedniej ochrony przed chorobami grzybowymi, słabe nawożenie wapniem oraz nieprawidłowy termin zbioru są główną przyczyną złego przechowywania się owoców.

 

Czytaj dalej – strony 30-36 w MPS SAD 8/2020

Ostatnie sezony wyraźnie przyczyniły się do silnego zróżnicowania uprawy gatunków pestkowych w polskich gospodarstwach. W jednych są obecnie profesjonalne sady czereśniowe (m.in. z osłonami przed deszczem) i śliwowe, szczególnie w niektórych regionach, jakich nie powstydziliby się Niemcy czy Czesi. Profesjonalnie założone i pielęgnowane, tylko pozazdrościć determinacji w ponoszeniu nakładów i samozaparcia sadowników. W drugich, obejmujących sporą część sadów wiśniowych, uprawa prowadzona jest tak, jakby przy okazji. Drzewa są posadzone i pielęgnowane zgodnie z cenową koniunkturą lub dekoniunkturą zmieniającą się z sezonu na sezon. Zaniedbania w agrotechnice (cięciu, nawożeniu, ochronie) nawarstwiają się w takich sadach z roku na rok i w momencie, gdy wystąpią sprzyjające warunki atmosferyczne uwidaczniają się ze zwielokrotnioną siłą.

Czytaj dalej – strony 47-49 w MPS SAD 8/2020

W lipcu kończyła się już sprzedaż jabłek z ubiegłorocznych zbiorów. Ostatnie partie tych owoców pochodziły zarówno z chłodni prywatnych podmiotów handlowych, jak i organizacji
producentów owoców i warzyw oraz spółdzielni ogrodniczych. Udziałowcy niechętnie jednak dostarczali owoce do organizacji czy spółdzielni, bo chętnych na jabłka w maju, czerwcu i lipcu nie brakowało, a ceny były atrakcyjne. Wymagania jakościowe nawet „wybrednych” sieci handlowych, obniżyły się do niespotykanie niskiego poziomu. Niektóre podmioty musiały nawet posiłkować się importem jabłek np. z Holandii, skąd, jak żartowano, polskie firmy wykupiły cały zapas odmiany ‘Jonagold’. Mimo tego, znaczna część podmiotów handlowych miała problemy z realizacją zamówień nawet dla stałych odbiorców, gdyż owoców było po prostu mniej.

Czytaj dalej – strony 56-60 w MPS SAD 8/2020

 

Nie zwlekaj zaprenumeruj MPS SAD na 2020

lub kup najnowszy numer 8/2020:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here