Bardzo zróżnicowana jakość jabłek na rynku w Broniszach

jabłka hurt

W handlu jabłkami deserowymi, zarówno tym hurtowym, jak i handlu z grupami producenckimi, obok cen równie często dyskutuje się o jakości. Ta niezależnie od kanału sprzedaży jest obecnie bardzo zróżnicowana.

W niedzielę na rynku hurtowym w Broniszach podaż jabłek była bardzo duża. Niemal dwie aleje dla owoców miękkich były wypełnione jabłkami. Wśród oferowanych jabłek można było znaleźć takie po gradzie, jak i z oznakami parcha przechowalniczego.

Jednocześnie nie brakuje na rynku jabłek wysokiej jakości, które są znacznie droższe i również znajdują nabywców. Z tego powodu równie zróżnicowane są ceny. Na przykład wysokiej jakości Red Jonaprinca o pełnym wybarwieniu można sprzedać za 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg). Równocześnie mniej atrakcyjne wizualnie jabłka tej samej odmiany po gradzie kosztują nawet poniżej 20 zł za skrzynkę.

Najtańszy jest Idared. Przy niskiej jakości sadownicy proponują ceny wywoławcze na poziomie zaledwie 17 zł za skrzynkę (1,13 zł/kg). Zapewne cena transakcyjna jest niższa.

W opisywanej sytuacji, niestety, najbardziej tracą sadownicy, którzy wyprodukowali towar wysokiej jakości. Kontrahenci kupując jednego dnia jabłka po gradzie po niższej cenie, na drugi dzień chcą je kupować w tej samej cenie od sadownika, który oferuje lepszy jakościowo towar. W taki sposób ogólne ceny spadają i na wartości tracą najwyższej jakości jabłka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here