Cenowy rajd “suchego przemysłu” a ceny jabłek deserowych

jabłka przemysłowe

Jabłka do przetwórstwa w ostatnim czasie notują kolejne wzrosty. Najwyższe oferty przy ilościach samochodowych wynoszą 0,62 – 0,64 zł/kg. Teoretycznie powinniśmy obserwować także wyższe oferty zakupu jabłek deserowych.

Opisywany przez nas trend jest coraz bardziej widoczny. Sadownicy wstrzymują się ze sprzedażą jabłek deserowych. Trwa oczekiwanie na wprowadzenie mechanizmu wycofania z rynku. Dotychczas, z powodu problemów ze zbytem do przetwórstwa trafiały dziesiątki tysięcy ton jabłek deserowych. Obecnie podaż wyraźnie zmalała.

Nie sposób przewidzieć, jaki maksymalny poziom cen osiągnie tytułowy surowiec. Jedno jest pewne – zakłady przetwórcze coraz bardziej o niego rywalizują pomimo wysokich cen gazu. Z tego powodu wzrosły koszty produkcji soków i koncentratów. Dziś za “suchy przemysł” można otrzymać najczęściej 0,60 – 0,62 zł/kg. Pojawiają się również oferty 0,63 i 0,64 zł/kg. Nie zapominajmy również, że jabłka deserowe z komór chłodniczych są (czystym) surowcem wyjątkowo wysokiej jakości w produkcji.

Przy najwyższych oferowanych obecnie stawkach, mówimy o cenie brutto na poziomie 0,68 zł/kg. Zatem teoretycznie żaden sadownik nie powinien zgodzić się na sortowanie po 0,80 zł/kg. Jeśli grupa lub sortowania będzie chciała dokupić jabłka spoza grupy, to konieczna będzie wyższa oferta. Co najmniej na poziomie 1,00 zł/kg po sortowaniu, aby uśredniona stawka po sortowaniu była bardziej atrakcyjna dla sadownika niż sprzedaż do przetwórstwa. 

Pomimo faktu, że obecnie grupy producenckie kierują na rynek przede wszystkim “swoje” jabłka, to wybrane odmiany muszą dokupować spoza swoich organizacji..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here