Egipt, Rumunia i Niemcy – najwięksi odbiorcy polskich jabłek w 2022 roku

Gala na eksport

Ministerstwo Rolnictwa opublikowało dane podsumowujące eksport jabłek w całym 2022 roku. Niestety, spadł on o 22%. Niemniej widzimy kilka ciekawych trendów, są też dobre informacje.

W 2022 roku całkowity eksport jabłek spadł w porównaniu z 2021 aż o 22%. Znacznie słabszy wynik jest przede wszystkim pokłosiem białoruskiego embarga i problemów z wymianą walut w Egipcie. Niemniej Egipt nadal pozostał największym rynkiem zbytu dla naszych jabłek, wysłaliśmy tam niemal 96 tysięcy ton owoców. Według omawianych danych w 2022 na żaden rynek nie wyeksportowaliśmy ponad 100 tysięcy ton jabłek, w poprzednim roku w zestawieniu były trzy rynki (Egipt, Niemcy i Białoruś).

Z powodu mniejszych wysyłek na Białoruś (eksport spadł o 65%), drugim największym rynkiem dla polskich jabłek pod względem wartości została Rumunia. Kraj awansował w zestawieniu pomimo tego, że eksport w tym kierunku rok do roku spadł o 11%. Jeśli chodzi o wolumen to więcej jabłek wysłaliśmy do Niemiec. Niemniej znaczący odsetek stanowiły w tym przypadku jabłka przemysłowe.

Jeśli chodzi o dalekie rynki to najbardziej pozytywnie zaskoczył w tym sezonie eksport do Indii. W tamtym roku kraj był poza topową dziesiątką największych polskich rynków zbytu. W 2022 roku wyeksportowaliśmy tam 18 tysięcy ton jabłek. Przede wszystkim była to odmiana Gala. Płynny handel doprowadził do wzrostów cen odmiany w Polsce w grudniu i styczniu. Analizując dane PIORiN-u niewykluczone, że w nadchodzących latach w podobnym zestawieniu znajdzie się kolejny kraj zaliczany do grona dalekich rynków.

Chociaż Ministerstwo opublikowało dane dla 11 najważniejszych rynków dla eksportu polskich jabłek to warto zwrócić uwagę na nowe, perspektywiczne kierunki eksportu. Krajowi przedsiębiorcy aktywnie zwiększają wysyłki między innymi do Wietnamu, Kolumbii i krajów arabskich. W nadchodzącym sezonie otwiera się dla nas kolejny rynek – Indonezja (273 miliony mieszkańców). Mamy nadzieję, że kraj będzie znaczącym odbiorcą polskich jabłek.

eksport jabłek 2022

Autorzy zestawienia informują, że dane mogą być obarczone błędami

źródło: Ministerstwo Rolnictwa / Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here