Mrożone wiśnie: Od skupu do marketu cena wzrosła nawet o 1100%

skup wiśni

Nie ulega wątpliwości, że wysoka cena danego produktu może sprawić, że klient zrezygnuje z zakupu. Czy tak może być w przypadku mrożonych wiśni sprzedawanych po niemal 28 zł za kilogram? Dodatkowo, klient sklepu najprawdopodobniej nie wie, o ile urosła marża w łańcuchu dostaw…

O ile w przypadku malin wysoka cena mrożonek wynika w pierwszej kolejności z wysokich cen skupu to nie można tego samego powiedzieć o wiśniach. Dla tego gatunku zasadna będzie opinia, że w całym łańcuchu poszczególne podmioty mogą mówić o znaczącym zarobku, a inaczej jest w przypadku samego producenta.

W sprzedaży detalicznej znajdziemy mrożone wiśnie sprzedawane po bardzo wysokich cenach. W marketach bez problemu dostrzeżemy stawki na poziomie przekraczającym 20,00 zł/kg. Ceny poniżej 15,00 zł/kg są rzadkością (marki własne marketów). W jednym ze sklepów polskiej sieci znaleźliśmy mrożone wiśnie po 27,98 zł/kg (zdjęcie niżej).

Przy takich cenach, podobnie jak w przypadku malin, możemy zastanawiać się, jaki odsetek konsumentów zrezygnuje z zakupu? Zadziała to na niekorzyść plantatorów. Natomiast z puntu widzenia producenta przemysłowych wiśni, etykiety mrożonego produktu w sklepie bez wątpienia mogą być frustrujące.

Średnia cena skupu wiśni na mrożenie wyniosła w minionym sezonie 2,34 zł/kg. Chociaż ceny były wyższe niż rok temu to biorąc pod uwagę wzrost kosztów produkcji nie możemy mówić o satysfakcjonujących stawkach. Są rosnące koszty przetwórstwa, jest masa pestek, która nie jest sprzedawana po cenie finalnego produktu, jednak cenę detaliczną mrożonek ponad 10 razy wyższą od średniej ceny skupu niejeden sadownik bez wątpienia nazwie przesadą…

wiśnie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here