Dlaczego ceny gruszek przemysłowych są tak niskie?

gruszki przemysłowe

Rynek gruszek przemysłowych jest mały, z tego względu to temat rzadko poruszany.  Z powodu mniejszej konkurencji wśród podmiotów skupujących szybciej i bardziej gwałtownie reaguje na wszelkie zmiany.

W tym roku produkcję gruszek oszacowano na niemal 70 tysięcy ton. Jednak w tym roku, procentowo znacznie większy udział w całkowitym plonie mają gruszki przemysłowe. Złożyło się na to kilka czynników.

Zacznijmy od popytu. W Polsce, na półkach sklepowych raczej rzadko spotkamy soki gruszkowe. Niezależnie od tego czy będą to soki z koncentratu, czy soki NFC, Polacy (jak na razie) spożywają małe ilości soków gruszkowych. Inaczej sytuacja wygląda na przykład w Czechach czy na Węgrzech, gdzie produkt ten jest znacznie częściej wybierany. W związku z tym, mniejsza konsumpcja oznacza mniejszą produkcję.

Gruszki przemysłowe kupowano w sierpniu najczęściej w cenie 0,45 zł za kilogram. Jeśli spojrzymy na lata ubiegłe, to surowiec ten nigdy nie osiągał wysokich cen, w przeciwieństwie do jabłek przemysłowych. Ceny skupu są zbliżone na przestrzeni wielu lat.

Na spadki znacząco wpłynęła podaż surowca. Pod koniec sierpnia silny wiatr zrzucił wiele owoców z drzew w sadach gruszowych. Zebrane owoce trafiły na rynek i wpłynęły na spadki cen, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Wraz z rozpoczęciem zbiorów odmiany Patten sadownicy zwracali uwagę na to, jak duży odsetek owoców jest uszkodzony przez przymrozki. Na gruszkach tej odmiany wyraźnie widać ordzawienia. Są również takie gruszki, które są nimi pokryte w całości. Owoce te nie nadają się do sprzedaży na rynek deserowy.

Znaczne ilości gruszek przemysłowych doprowadziły do szybkich spadków cen. Te spadły nawet do poziomu 0,20 zł za kilogram. Tak było jeszcze na początku tego tygodnia.

Jak się okazuje, wielu sadowników zrezygnowało ze zbierania i sprzedaży surowca za tak niską cenę. Widać już tego efekty. Ceny, chociaż nadal niskie, wzrosły do poziomu około 0,30 zł za kilogram. Widać więc wyraźnie, że proponowane przez wielu sadowników wstrzymanie dostaw surowca przy niskich cenach może przynieść pożądane rezultaty.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here