Indie – rynek, którego jeszcze nie zdobyliśmy, a już tracimy!

Polskie jabłka - czy dotrą do Indii ?

Dla eksporterów jabłek Indie to w tej chwili najbardziej obiecujący rynek azjatycki – także dla firm z Polski. Sytuacja zmieniła się jeszcze po zablokowaniu w 2018 przez rząd indyjski wwozu jabłek z Chin – oznacza to bowiem że prawie 40 000 ton jabłek należy sprowadzić z innych krajów. To szansa dla polskich jabłek i faktycznie zaraz po zbiorach rozpoczęły się wysyłki do Indii.

Niestety zanim na dobre rozgościliśmy się na indyjskim rynku może się okazać że już go tracimy. Przyczyną nie są oferowane przez polskich sadowników odmiany, ale problemy z jakością – przede wszystkim chodzi to o jędrność owoców. Po raz kolejny okazuję się, że duża część jabłek wysyłanych z polskich chłodni nie przetrzymuje długiego okresu transportu w kontenerach, a docierając do Indii nie spełnia już wymaganych parametrów jakościowych.

Część indyjskich importerów rezygnuje z zakupów w Polsce i zmuszona jest szukać innych dostawców. Chcemy porozmawiać o rynku indyjskim i dlatego na konferencję sadowniczą MTAS FruitPro, która odbędzie się 13-14 lutego 2019 r. w Kielcach zaprosiliśmy eksperta z Indii – Ravindranath Kamma. Jego firma na dużą skalę importuje jabłka z całego świata, ale jak tłumaczy, musiał ostatnio zrezygnować z kolejnych kontenerów z Polski – właśnie ze względu na problemy jakościowe w dostawach jabłek z naszego kraju.

Indyjski importer przekonuje, że ryzykujemy utratę szansy na zdobycie rynku indyjskiego, szczególnie teraz, gdy brak chińskich jabłek otwiera jeszcze lepsze perspektywy dla nowych eksporterów. Może się wiec okazać, że zamiast setek kontenerów polskich jabłek, do indyjskich portów w najbliższych miesiącach dotrą te wysłane z Włoch, Chile, czy Nowej Zelandii –  mimo że są nawet 50% droższe od tych z Polski! Nasz gość weźmie udział w panelu dyskusyjnym wraz z ekspertami z Chin, Anglii i Polski a także wygłosi wykład o sytuacji na rynku indyjskim. Będzie okazja do zadawania pytań i szczerej dyskusji z odbiorcą polskich jabłek w Indiach.

Zapraszamy na 15 konferencję sadowniczą MTAS FruitPro, żeby porozmawiać o wyzwaniach tego sezonu – 13-14 lutego 2019 obok Tragów Horti-Tech w Kielcach. Szczegółowy program na stronie https://www.fruitpro.pl/

AP

baner-Fruit-Pro-2019

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here