Jabłka, gruszki i śliwki – rynek hurtowy w Broniszach, 19.09.2022

President

Wczoraj i dziś na rynku hurtowym w Broniszach podaż owoców jest bardzo wysoka. Dotyczy ona jabłek, gruszek i śliwek. Jednak zdaniem sadowników, największa pod względem ilości jest podaż śliwek.

Nasi rozmówcy, którzy dziś oferują swoje owoce na największym rynku hurtowym w Polsce zwracają uwagę na podaż śliwek. Ta od początku sierpnia jest na niezwykle wysokim poziomie. Obecnie w ofercie dominuje Amers (Mieszaniec). Jego ceny wahają się od 1,50 do 2,00 zł/kg przy założeniu najwyższej jakości. W przypadku Tophita, Haganty czy Presidenta ceny transakcyjne zaczynają się od 1,50 zł/kg w dół. Producenci, którzy chcą szybko sprzedać owoce, oferują śliwki nawet po 1,00 zł/kg.

Oferta odmian jabłek jest obecnie niezwykle szeroka. Jak to zazwyczaj bywa najwyższe ceny dotyczą odmian, których jest w ofercie najmniej. Chodzi o odmiany letnie, czyli Pirosa i Celestę. W ich wypadku ceny osiągają 45 zł za 15-kilogramową skrzynkę (3,00 zł/kg).

Dobrym popytem cieszą się Delikates i Paulared. O tej porze, w przeciwieństwie do sprzedaży na początku sierpnia, odmiany te mają pełnie walorów smakowych. Ceny transakcyjne za owoce wysokiej jakości to najczęściej około 30 zł (2,00 zł/kg).

Jednak najwięcej jest na rynku Szampiona i Ligola. W ich wypadku po raz kolejny można poruszyć temat przedwczesnej sprzedaży i psucia rynku detalicznego. Tak czy inaczej, największa podaż to ceny od 25 do 30 zł za skrzynkę (1,66 – 2,00 zł/kg).

Jeśli chodzi o gruszki to w ostatnich dniach znacząco zwiększyła się podaż Konferencji. Na rynek trafiają owoce bezpośrednio ze zbiorów. Cena gruszek wysokiej jakości znacząco spadła z 80 do 50 zł za 20 kilogramową skrzynkę. Mówimy zatem o spadku z 4,00 do 2,50 zł/kg. W sprzedaży jest ponadto Klapsa czy Patten. W obu przypadkach ceny za owoce wysokiej jakości wynoszą 50 zł za skrzynkę. Mniejsze gruszki są sprzedawane od 25 do 35 zł, czyli od 1,25 do 1,50 zł/kg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here