Jak wygląda sytuacja z kwitnieniem moreli

Kwitnienie moreli 2019
fot. K.Pajewski

Morele, ich pąki, kwiaty i zawiązki są niezwykle wrażliwe na przymrozki. Wystarczy kilka godzin z temperaturą minimalnie poniżej zera aby zaobserwować przemarznięte tkanki.

Plantatorzy w Hiszpanii szacują straty z powodu marcowych przymrozków. W prowincji Murcia ucierpiały równie wrażliwe brzoskwinie, nektaryny i migdały. W Polsce jak na razie sytuacja wygląda dobrze. Więcej na ten temat:  Hiszpania: Murcja szacuje straty spowodowane mrozem na 14,7 mln euro.

Pomimo dużych wahań temperatur, ostatnich przymrozków i strat w uprawach borówki amerykańskiej, kwiatostany moreli mają się dobrze. Zdjęcia wykonane niedzielnym popołudniem w okolicach Mogielnicy, odmiana – Wczesna z Morden – słupki zielone.

Ale w pogodzie jeszcze dużo przed nami, miejmy nadzieje, że przymrozki ominą nasze uprawy. Po stratach Hiszpańskich potentatów stawiałoby to naszych plantatorów w bardzo dobrej pozycji.

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię