Lakoniczne szacunki WAPA. W chłodniach 7% jabłek więcej niż rok temu

jabłka w Turcji

WAPA podała pierwsze w tym sezonie, częściowe oszacowanie wolumenu jabłek zmagazynowanych w europejskich chłodniach. Na dzień 1 grudnia jest ich prawie o 7% więcej niż w ubiegłym roku.

Na wstępie warto zaznaczyć, że powinno to być drugie zestawienie stanów magazynowych w tym sezonie. Pierwsze, prezentujące wolumen zmagazynowanych jabłek na dzień pierwszego listopada nie ukazało się. Dowiedzieliśmy się, że wówczas, pod koniec listopada wiele państw nie przesłało danych. Tak było również w przypadku polskich zapasów.

W europejskich chłodniach zmagazynowane jest 4 865 025 ton jabłek deserowych. To niemal 7% (6,9%) więcej niż 1 grudnia 2020 roku. Wówczas wolumen jabłek oszacowano na 4 605 849 ton. Na stornie organizacji nie zaprezentowano dokładnych danych oprócz powyższej lakonicznej informacji. Nie wiemy zatem jak prezentują się zapasy w poszczególnych krajach i z podziałem na odmiany.

Znacznie mniejszy jest natomiast tonaż zmagazynowanych gruszek. 654 484 ton to niemal 27% mniej niż w ubiegłym roku. Dane te mają odzwierciedlenie w cenach gruszek na europejskich rynkach. Rekordowo drogie są gruszki we Włoszech. Spowodowane jest to wyjątkowo niskimi zbiorami w minionym roku.

źródło: wapa-association.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here