Nie grozi nam import śliwek z Serbii i Mołdawii

Śliwki - zbiory 2020

Od początku sierpnia rosną ceny mołdawskich śliwek wysokiej jakości. Producenci w Mołdawii otrzymują za owoce więcej niż sadownicy w Polsce, co skutecznie zmniejszyło import.

Ceny śliwek w Mołdawii stymuluje eksport do Rosji, Rumunii a także do Niemiec. Mniejsze plonowanie gatunku w Serbii i w Mołdawii jest jednak kluczową przyczyną wzrostów cen. Chociaż w Polsce oprócz Lepoticy owocowanie śliwek również jest niższe, to aktualne ceny rozczarowują producentów. Dobra informacja jest taka, że w tym sezonie nie grozi nam import śliwek deserowych na większą skalę.

Co ciekawe w Mołdawii widoczny jest wyraźny podział rynku. Hurtowe ceny śliwek na rynku krajowym wynoszą 10 – 11 lej (2,22 – 2,44 zł/kg). Równocześnie owoce klasy premium kierowane za granicę kosztują 14 – 15 lej (3,11 – 3,33 zł/kg). Eksporterzy konkurują w kwestii zakupu owoców.

Niestety ceny te są znacznie wyższe od cen, jakie otrzymują polscy producenci. Dziś, to jest 16 sierpnia ceny za śliwki 32mm+ spadły nawet do 1,20 zł za kilogram. Do tej pory głównym czynnikiem, który wpływa na spadki cen w kraju jest brak eksportu tytułowego gatunku. Niemalże cała podaż jest kierowana na rynek krajowy.

źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here