Południowy Tyrol: Burze z gradem kończą sezon w wielu sadach

grad w Bolzano
fot. screen www.rainews.it

W sobotę i niedzielę przestrzeń Internetu obiegły filmy i zdjęcia obrazujące skutki burz z gradobiciami, jakie przeszły nad Włochami. Straty ponieśli producenci w wielu rejonach.

Zła pogoda zaczęła się w sobotę. Wtedy burze z gradem i bardzo silnym wiatrem dotknęły północną część Włoch. Serwis stol.it podaje, że sobotnia burza spowodowała bardzo duże zniszczenia w różnych częściach Południowego Tyrolu. W sadach, które nie były chronione, grad spowodował nawet 100 proc. zniszczeń. Z relacji sadowników wynika, że gradziny nie były duże, jednak gradobicie trwało nawet kilkanaście minut, co wpłynęło na poziom strat. Oczywiście opady gradu były bardzo lokalne. 

Grad występował lokalnie w dolinie Vinschgau, w okolicach Merano i Bolzano. Do zniszczeń przyczynił się również bardzo silny wiatr, który miejscami wiał z prędkością ponad 100 km/h. Rekord został odnotowany w Merano. Tam wiatr osiągał prędkość 120 km/h. Niestety, doprowadzało to do wywrócenia całych konstrukcji wspierających w sadach i w winnicach. Jak widać na zdjęciach zamieszczanych w mediach społecznościowych przez sadowników, siła wichur i gradu była tak duża, że sieci przeciwgradowe nie wytrzymywały tej siły.

Dzień później równie silne zjawiska dotknęły inne rejony Włoch. O szczególnie dużych stratach mówi się w odniesieniu do okolic Werony. Zniszczone są konstrukcje i sieci, połamane drzewa i krzewy. Chociaż rozmiary szkód nie zostały jeszcze oszacowane, dziś włoskie media mówią, że w tych okolicach całkowicie zniszczone zostało około 3 tysięcy hektarów uprawy minikiwi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności