Rekordowy import koncentratu we wrześniu. Kupili 100 000 ton jabłek „w płynie”

jablka przemysłowe z ukrainy

To co widzieliśmy „gołym okiem”, dziś potwierdzają dane. Niedobory koncentratu w Polsce są tak duże, że znacząco wzrósł import z Chin i Turcji.

Rekordowy import koncentratu we wrześniu

Wreszcie mamy dane Głównego Urzędu Statystycznego za wrzesień, które przynoszą niezwykle interesujące informacje dotyczące koncentratu jabłkowego. Okazuje się, że we wrześniu branża przetwórcza ustanowiła rekord w imporcie dla tego miesiąca. Wyniósł on  12 730 ton, co odpowiada prawie 100 tysiącom ton świeżych jabłek przemysłowych.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

Wrzesień był miesiącem, gdy przed zakładami największych firm przetwórczych codziennie widywaliśmy po kilka lub kilkanaście cystern i chłodni z importowanym produktem. Te ogromne dostawy potwierdzają teraz dane GUS-u. Dzięki nim branża przetwórcza zapełniła lukę po niedoborze krajowego surowca.

cysterna ukrainnaNajwiększym dostawcą nie jest Ukraina

Od dawna słyszymy o planach mołdawskich i ukraińskich przetwórców na większy bezpośredni eksport na rynki docelowe, zamiast sprzedawania tanio koncentratu polskim firmom, które później mieszają go z krajowym produktem i sprzedają na zachód Europy lub do Stanów Zjednoczonych.

Pomimo faktu, że ukraiński koncentrat jest praktycznie o połowę tańszy od polskiego, największym dostawcą w roku kalendarzowym 2024 i od początku sezonu 2024/25 jest Mołdawia (prawie 20 tys. ton). Na drugim miejscu jest Ukraina (prawie 16 tys. ton). Co ciekawe, z roku na rok dostawy ukraińskiego koncentratu stają się coraz mniejsze. Na trzecim miejscu podium są Chiny (7 tys. ton). Turcja znalazła się na czwartym miejscu z ponad 3 tys. ton sprowadzonego koncentratu.

Kilkukrotnie otrzymaliśmy informacje, że importowany jest także koncentrat z Iranu. Jednak dostaw z tego kraju nie ma w zestawieniach. Być może reeksportują go w jakimś stopniu przedsiębiorcy z Turcji lub Mołdawii.

Przetwórcy uzupełniają niedobory na całym świecie

Historycznie, mniejsze zbiory w kraju zawsze były uzupełniane przez import. Rekordowy pod tym względem był przmrozkowy rok 2017, kiedy to sprowadzono do Polski aż 73 tysiące ton koncentratu jabłkowego. Czy w tym sezonie padną kolejne rekordy? Raczej nie, ponieważ plonowanie jest niższe w całej Europie. Przetwórcy na wschodzie i południu również mają swoje kontrakty i nie mogą sprzedać nieograniczonych wolumenów do Polski.

Z danych za okres styczeń-wrzesień możemy wyciągnąć ciekawe wnioski.

  • produkcja jabłek na Ukrainie była w tym roku znacznie mniejsza od prognoz, co przełożyło się na niższą produkcję koncentratu
  • tamtejsi przetwórcy najprawdopodobniej również sprzedają większe ilości bezpośrednio
  • wielokrotny wzrost dostaw z Chin i Turcji wskazuje na duże niedobory w Polsce, które trzeba uzupełniać koncentratem z dalszych zakątków świata

dane: www.stat.gov.pl

Darmowy numer TMJ - baner corner

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here