Ruth Gerstetter – czy wczesne odmiany są warte uwagi?

Na rynkach hurtowych sadownicy oferują już pierwsze partie wczesnych odmian śliwek. Kupimy odmiany Herman, Ruth Gerstetter i Kometa. Przyjrzeliśmy się odmianie Ruth Gerstetter w sadzie śliwowym w gminie Mogielnica. Co o niej sądzicie i jak wypada na tle konkurencji?

Ruth Gerstetter to stara, niemiecka odmiana. Drzewo rośnie silnie. Jest to pierwsza odmiana śliw, która dojrzewa w naszym kraju w drugiej połowie lipca. Wydaje dość nieregularne, lecz bardzo smaczne owoce. Łatwo oddziela się od pestki, co jest jednym z podstawowych kryteriów w handlu hurtowym. Mimo to większość sadowników odchodzi od jej uprawy.

Podobnie jak w przypadku jabłoni Early Geneva, o której pisaliśmy tutaj [Co sądzicie o odmianie Early Geneva?] śliwa Ruth Gerstetter nie jest uprawiana na znaczących areałach. W jej przypadku ciężko znaleźć większe, jednolite kwatery. Owoce, które są sprzedawane obecnie na rynkach hurtowych pochodzą zazwyczaj ze starych pojedynczych drzew lub maksymalnie kilku ich rzędów w sadzie.

Plonowanie pierwszych odmian śliw w porównaniu z nowymi jest słabe. Nie inaczej jest w przypadku Ruth Gerstetter. Ponadto owoce często opadają tuż przed planowanym zbiorem. Bywały lata, że po przyjechaniu do sadu z zamiarem zbioru, większość owoców leżała już na ziemi.

Większość sadowników zgodnie uważa, że Ruth Gerstetter nie nadaje się do towarowego sadu śliwowego. Może natomiast być sukcesywnie uprawiana na małych areałach, jako pierwsza śliwka na rynku lub jako urozmaicenie produkcji w okresie letnim. Mała jej podaż i oferowanie pierwszej śliwki w sezonie jest zazwyczaj rekompensowane wysoką ceną.    

śliwki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here