Sprzedaż drewna w skrzyniach – jak wygląda ten sezon?

drewno w sadzie

W serwisach ogłoszeniowych nie brakuje ogłoszeń sprzedaży drewna jabłoniowego. Jest to efekt karczowania starszych, niedochodowych kwater. 

Po karczowaniu tysięcy hektarów sadów otrzymujemy dziesiątki tysięcy metrów sześciennych drewna. Część sadowników ogrzewa nimi domy, a część je sprzedaje. W sieci nie brakuje ogłoszeń. Zdecydowana większość z nich dotyczy sprzedaży pociętego i połupanego drewna jabłoniowego w skrzyniopaletach. Ceny wynoszą od 80 do 140 zł za jedną skrzyniopaletę. Są tym samym wyższe i bardziej zróżnicowane od stawek ubiegłorocznych.

Podaż jest dosyć duża, ale jak informują nas sadownicy sprzedaż przebiega płynnie. Chętnych nie brakuje przede wszystkim na drewno sezonowane. Świeże sprzedać jest trudno. Warto wspomnieć, że jabłoń w kontekście drewna jest gatunkiem bardzo kalorycznym. Wartość opałowa metra sześciennego jabłoni plasuje ten gatunek między jesionem a dębem, zatem jest to bardzo wartościowy opał. Jeszcze bardziej kaloryczna jest śliwa, ale tej na rynku jest bardzo mało.

Kupno sezonowanego drewna jabłoniowego w skrzyniopaletach jest bardzo wygodne z punktu widzenia osoby szukającej paliwa do ogrzania domu. Przede wszystkim w cenach porównywalnych do cen Lasów Państwowych ma suche i gotowe to spalania, kaloryczne drewno.

Dodatkowo fakt, że jest ono przygotowane w skrzyniopaletach znacznie ułatwia logistykę. To największa przewaga konkurencyjna, jaką mogą poszczycić się sadownicy. Dzięki temu tytułowe paliwo jest tak chętnie wybierane przez klientów. Za równie kaloryczne drewno z Lasów Państwowych trzeba zapłacić 160 – 170 zł za metr sześcienny brutto. Niemniej musimy po nie pojechać, pociąć, połupać, przywieść i rozładować. To czas i koszty, które musimy dodatkowo ponieść przy (teoretycznie) niższej cenie.

Ile realnie drewna jest w jednej sadowniczej skrzyniopalecie? Przeliczając wewnętrzną objętość skrzyni przez współczynnik drewna na stosie, jakiego używają leśnicy, otrzymujemy 0,80 metra sześciennego x 0,65 = 0,52 metra sześciennego. Właśnie tyle mamy realnie drewna w jednej skrzyniopalecie – nieco ponad pół metra sześciennego. Zatem w przypadku wyżej podanych ofert cena za jeden metr sześcienny drewna jabłoniowego wynosi od 160 do 280 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here