Samobieżne platformy sadownicze to maszyny bardzo przydatne, ale pod względem ekonomicznym nie dla wszystkich dostępne. Możemy jednak znacząco usprawnić pracę dzięki zakupowi systemu sterowania. Ile kosztują przykładowe rozwiązania?
Doczepiana platforma sadownicza bez sterowania to w przypadku zbiorów owoców czy cięcia zimowego dodatkowa osoba, która ją obsługuje. W dobie rosnących kosztów pracy i niedoboru siły roboczej sadownicy najczęściej nie mogą sobie na to pozwolić. Z pomocą przychodzą mali przedsiębiorcy, którzy skutecznie rozwiązują problem.
Sterowanie ciągnika z doczepianej platformy staje się powoli standardem, gdy taką maszynę posiadamy. Początkowo konstrukcje zaczynały się od majsterkowania i samoróbek tworzonych na własne potrzeby. Z rynku jednak notowany był coraz większy popyt na tego typu usprawnienia. Przedsiębiorcy odpowiedzieli usługami i produktem.
Najtańsze w konstrukcji jest sterowanie elektryczne. Same podzespoły kupimy nawet za 1000 złotych. Zdolny majsterkowicz wykona je w gospodarstwie samodzielnie. Niestety, takie rozwiązanie ma bardzo istotną wadę – jest bardzo wolne. Zatrzymanie i ruszenie trwa 5, 6 czy 7 sekund. Poza tym ciągnik albo cały czas pracuje na sprzęgle. Czasem rozruch jest połączony z jazdą do przodu. Niemniej takie zestawy również są w sprzedaży.
Najczęściej spotkamy się ze sterowaniem hydraulicznym. Jest ono droższe, ale też znacznie szybsze i mniej awaryjne. Za tego typu rozwiązania musimy zapłacić od 2000 do 4000 złotych. Podstawa to sprawna hydraulika w ciągniku. Jeśli nie mamy wspomagania to koszt będzie wyższy właśnie o tę modernizację. Jest ono w opisywanym przypadku niezbędne.
Mechanicy przyznają, że obecnie niekwestionowanym liderem wśród modernizowanych ciągników jest Ursus C-330. W gospodarstwach sadowniczych często pracuje w zestawie z platformami sadowniczymi, przede wszystkim ze względu na niskie zużycie paliwa i prostotę konstrukcji. Na drugim miejscu stawiany jest MF 255 / Ursus 3512, a następnie kolejne modele Ursusów. Niżej kilka przykładów konstrukcji hydraulicznych: