Weekend pod znakiem przymrozków w Hiszpanii i Południowym Tyrolu

przymrozki

Przymrozki w czasie kwitnienia nawiedzają południową części naszego kontynentu. Pierwsze straty notują Włosi, Serbowie czy Hiszpanie. Przedwczoraj instalacje przeciwprzymrozkowe były uruchomione po raz pierwszy w Południowym Tyrolu.

Na jednej z tematycznych grup sadownicy z Południowego Tyrolu informują o przymrozku, który wystąpił w niedzielę rano. W dolinach na południe od Bolzano, temperatura spadła do -4,5 stopnia Celsjusza. Po raz pierwszy w tym sezonie uruchomiono zraszanie nadkoronowe.

Sadownicy w Polsce również zastanawiają się nad tym jak minie wiosna, a przede wszystkim okres kwitnienia jabłoni. Można się spotkać z komentarzami, że w przypadku naszego potencjału produkcyjnego, jeśli nie wystąpią żadne niekorzystne warunki atmosferyczne, to plony mogą być rekordowe. Jak dotąd przebieg pogody na południu Europy jest niemal identyczny z ubiegłorocznym.

Z soboty na niedziele w hiszpańskiej prowincji Llejda, temperatury spadły nawet do -5 stopni Celsjusza. Producenci owoców pestkowych szacują, że w straty w morelach, brzoskwiniach i nektarynach wyniosą nawet 50%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here