Wysokie ceny złomu stalowego – dobry moment na sprzedaż starych maszyn?

złom maszyny

Niedawno informowaliśmy o wzroście popytu na wyroby stalowe oraz możliwym wpływie tej sytuacji na rynek nowych maszyn: Stal znacznie zdrożała, czy zdrożeją maszyny? Popyt nie słabnie i wpływa na ceny złomu, które również idą w górę.

Obecnie huty w zależności od rodzaju surowca płacą nawet 1500 zł za tonę złomu stalowego. Nic w tym dziwnego, skoro niektóre wyroby hutnicze podrożały o 100% w przeciągu kilku miesięcy.

Skoro mamy cenową „górkę”, to warto z niej skorzystać. Na skupach przy większych ilościach dostaniemy już 1,00 zł za kilogram złomu stalowego. Najczęściej ceny skupu wynoszą 0,80 – 0,90 zł/kg, jednak tendencja jest zdecydowanie wzrostowa. Jest to zatem świetny okres do zinwentaryzowania niepotrzebnych rzeczy w naszych sadowniczych gospodarstwach i ewentualnej sprzedaży zebranego już złomu.

Najwyższe ceny tradycyjnie dotyczą grubych blach i złomu żeliwnego. Może się zatem okazać, że wartość rynkowa starych maszyn będzie niższa, niż wartość złomu. Na przykład dla wózków widłowych z minionego ustroju.

Zdaniem analityków rynków towarowych, korekta w obserwowanych wzrostach oczywiście nastąpi. Niemniej wysokie ceny zarówno wyrobów hutniczych, jak i stali najprawdopodobniej zostaną z nami na dłużej.

3 KOMENTARZE

 1. Tendencja zwyżkowa? To dlaczego już polskie huty obniżają o 280 złotych za tonę ceny na kolejny miesiąc, a Niemcy mimo zapowiadanej obniżki o 15 EUR/Mg obniżają o 85 EUR?
  Napiszcie, która Huta na świecie podnosi ceny na luty to będziemy zadowoleni, bo mam kilka tysięcy ton, a złomem handluję od osiemnastego roku życia, czyli bez mała 30 lat 😊

   • Nie handlujesz złomem stalowym 30 lat
    Bo 1994 roku złom stalowy nie był kupowany A zbierany czasem ktoś zapłacił 10 groszy za kg .lub dawał węgiel.
    Zwykle złom leżał nawet w lasach jako bezwartościowy .
    Ja wtedy skupowałem aluminium mosiądz miedź i jego stopy.
    Czyli metale kolorowe.
    Cena za aluminium to około 10 tys zł za kg .wtedyto była stara waluta.
    Czyli około złotówki za kg .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here