Zające w sadzie – siatka do drzewek wraca do łask

siatka przeciw zajacom

Zające ogryzające korę młodych drzewek są zmorą sadowników od dziesięcioleci. O ile są doraźne metody, jak pozostawianie gałęzi po zimowym cięciu na ziemi,
o tyle w przypadku dużej liczebności zajęcy i nowego sadu, należy podjąć bardziej długofalową strategię. Niestety, ze sprzedaży wycofano najpopularniejszy środek, który zabezpieczał drzewka. Na popularności zyskuje w tym sezonie poczciwa, znana od lat siatka.

Pomalowanie 1 hektara nowego nasadzenia na którym jest 3000 drzewek wymagało zużycia około pięciu, pięciolitrowych wiader. Koszt to około 800 – 900 zł. Pamiętajmy
o najważniejszym, drzewka rosną, stają się oraz grubsze i w kolejnym roku trzeba zużyć co najmniej taką samą ilość środka. Pracę wykonujemy po raz drugi. To wszystko koszty, które zbliżały się do około 2000 zł na hektar. Mimo niemałych kosztów, skuteczność była bardzo doba.

Jeśli chodzi o siatkę, jej założenie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne. Jednak w ostatecznym rozrachunku, okazuje się tańsza. Najpierw musimy przygotować to, czym będziemy owijać drzewka, czyli pociąć kłębek na kawałki. Jeden kłębek to 50 metrów bieżących. Starczy nam on na około 200 drzewek. Idąc dalej, na hektar potrzebujemy 15 rolek. 15 rolek po 85 zł daje nam 1275 zł.

Musimy do tego dodać koszt zszywek, czyli około 50 zł. Warto rozważyć zakup zszywek miedzianych o dłuższej żywotności. Zdarzało się, że siatka spięta najtańszymi zszywkami rozchodzi się po czasie. Tani i cienki produkt szybko koroduje i rozpada się. Podsumowując koszt siatki jest niższy. Pomimo tego, że założenie jej zajmuje więcej czasu, to pracę wykonujemy raz. Żywotność takiego rozwiązania to maksymalnie 5 lat, czyli tyle ile potrzeba drzewkom do osiągnięcia gabarytów, które „ochronią” je przed zającami.

Jak dowiadujemy się od właścicieli sklepów ogrodniczych, siatka do drzewek cieszy się w tym roku znacznie większą popularnością. Hurtowo zamawiane palety znikają w szybkim tempie. Przede wszystkim dlatego, że nie ma dla niej dobrej alternatywy. Ponadto jesteśmy w momencie, w którym zakładamy w sadach rusztowania, palikujemy i właśnie chronimy się przed zającami. 

A jakie Wy macie metody ochrony?

siatka na drzewka przeciwko zajacom

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

[s4u_pp_featured_products per_row="2"]

3 KOMENTARZE

    • Siatka z włókna szklanego do elewacji wysokość 1 m długość 50m przeginasz rolę na pół i potem tniesz po 20 cm szerokości z rolki wychodzi 500 szt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here