Zakup owoców tylko powyżej kosztów produkcji?

zbiór wisni

NSZZ RI „Solidarność” liczy na podjęcia prac legislacyjnych w związku z nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej. Związek chce wprowadzenia rozwiązań takich, jakie wprowadzono w Hiszpanii.

W związku z tym, 9 lutego przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas wystąpiła z pismem do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka z propozycją nowelizacji wspomnianej ustawy. Działacze chcą ją wzbogacić o rozwiązania wprowadzone w Hiszpanii w połowie grudnia ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że ustawa weszła w życie w Hiszpanii 16 grudnia. W dużym skrócie polega ona na tym, że odbiorca płodów rolnych nie może ich zakupić od producenta poniżej kosztów produkcji. Te ustalane są przez instytucje państwowe. Hiszpania: Nie będzie można kupić owoców poniżej ich kosztów produkcji

Zdaniem unijnego komisarza do spraw rolnictwa, Janusza Wojciechowskiego wspomniane rozwiązania mogą być receptą na trudną sytuację w polskim rolnictwie. Polityk uważa, że sprawdziłaby się ona w polskich warunkach pod warunkiem rzetelnego mechanizmu wyznaczania kosztów produkcji. W założeniach hiszpańskie przepisy mają zwiększyć dochody gospodarstw dodatkowo poprawiając ich pozycję w łańcuchu dostaw.

Jak zawsze nie brakuje głosów sprzeciwu. Zdaniem sceptyków jest to zbyt duża ingerencja w rynek. Jeśli czegoś jest na rynku za dużo to cena tego dobra musi być niska, czasem niższa niż koszty produkcji. Co więcej tego typu przepisy mogą skutkować zwiększonym importem tańszych produktów zza granicy. Zachodzi także podejrzenie wszelakich prób obchodzenia prawa przez kupujących.

źródło: solidarnoscri.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here